Plotki trzęsą rynkiem akcji

Marek Druś
opublikowano: 22-08-2001, 00:00

Plotki trzęsą rynkiem akcji

Jak duże znaczenie dla GPW mają notowane na niej telekomy, widać wyraźnie po wtorkowej sesji. Wyraźny wzrost kursów trzech największych firm sektora poprawił wynik całego rynku, mimo że notowania papierów większości pozostałych spółek zmieniły się w niewielkim stopniu.

Wzrost kursów udziałów TP SA, Elektrimu i Netii miał, przynamniej w przypadku dwóch pierwszych spółek, spekulacyjny charakter. Od początku sierpnia, kiedy upłynął formalny termin porozumień resortu skarbu z France Telecom i Elektrimu z Vivendi, rynkiem rządzą plotki. Niemal dokładnie przed tygodniem pod wpływem pogłoski o zgodzie France Telecom na kupno udziałów TP SA po 20 zł, udziały polskiej spółki zyskały na wartości niemal 8 proc. Wczoraj zmienił się bohater plotki. Tym razem był nim Elektrim.

Spółka ma podobno do końca tygodnia podpisać ostateczną umowę z Vivendi w sprawie sprzedaży Elektrimu Telekomunikacja. Po tych wiadomościach udziały Elektrimu i TP SA zaczęły natychmiast drożeć, ciągnąc cały rynek w górę, mimo że w związku z rozpoczęciem obrad RPP analitycy spodziewali się raczej umiarkowanych zmian na GPW. Wyraźną zwyżkę kursu odnotowały również akcje Netii. Spółka ma chyba najgorsze za sobą. Seria niedawnych spadków, które kilkakrotnie sięgały kilkunastu procent w trakcie jednej sesji, doprowadziła w pewnym momencie do pojawienia się plotki o możliwości ogłoszenia upadłości spółki, czemu zaprzeczył jej prezes. Od tego momentu papiery Netii odrobiły część strat spowodowanych spadkiem kursu, który od początku sierpnia wynosi 30 proc.

Niewiele lepiej wiodło się TP SA, której akcje straciły 20 proc. od upływu terminu objęcia pakietu jej udziałów przez France Telecom. Stosunkowo najmniejszy spadek odnotowały udziały Elektrimu. Papiery spółki potaniały od początku miesiąca o 14,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy