Plusy i minusy firmy rodzinnej

DI
opublikowano: 13-03-2012, 00:00

KOMENTARZ

JÓZEF MOKRZYCKI

prezes Mo-Bruku

Są pewne wymagania, które rodzina musi spełniać, chcąc prowadzić rodzinny biznes. Podstawowym jest wypracowanie partnerskich relacji biznesowych, nieburzących stosunków rodzinnych. Rodzina przebywa długi czas w firmie. Bardzo ważna jest więc zdolność do osiągania kompromisów. W firmie rodzinnej nie ma możliwości dowolnego doboru partnerów biznesowych, bo z definicji grono partnerów biznesowych tworzy rodzina. Nie może więc być zwaśniona, nie może być w niej wzajemnych uprzedzeń.

Jeśli stosunki w rodzinie są poprawne, zdecydowaną zaletą firmy rodzinnej jest jej odporność na korupcję. Nie ma obawy, że ktoś świadomie narazi firmę na straty, np. godząc się na gorsze ceny w zamian za jakiś gadżet dla siebie. Z pracownikami najemnymi różnie bywa. W firmie rodzinnej takiego zagrożenia w ogóle nie ma, bo działanie na niekorzyść przedsiębiorstwa jest okradaniem samego siebie. Moim zdaniem, jest to również ważny argument dla inwestorów zewnętrznych, którzy — tak jak w przypadku Mo-Bruku — współtworzą akcjonariat. Jeśli zarząd i czołowi akcjonariusze to ci sami ludzie, to któż może dbać lepiej o interesy firmy?

Zaletą firmy rodzinnej jest bez wątpienia pełna swoboda wyrażania własnych myśli, a co za tym idzie — dochodzenia do najlepszych dla przedsiębiorstwa rozwiązań. W zarządzie złożonym z obcych osób są jednak pewne bariery we wzajemnych relacjach. W firmie rodzinnej członek zarządu nie będzie się ograniczał w wyrażaniu własnych poglądów w obawie o to, jak to przyjmą inni.

Wyzwaniem jest kwestia sukcesji. Jednym z największych zagrożeń dla przedsiębiorstwa jest nienależyte przygotowanie tego procesu. Chodzi nie tylko o przygotowanie następców pod kątem wykształcenia, ale też o nabycie przez nich doświadczenia, które będzie dobrą przepustką do przejęcia prowadzenia biznesu, niezależnie od tego, czy nastąpi to z poziomu zarządu czy rady nadzorczej. Z tym ostatnim mamy do czynienia w przypadku stworzenia grupy kapitałowej.

Zdecydowaną wadą rodzinnego biznesu jest praca znacznie powyżej norm wynikających z kodeksu pracy. Mimo że członkowie zarządów każdego przedsiębiorstwa mają zazwyczaj nienormowany czas pracy, to w firmie rodzinnej sprawami zawodowymi zajmują się niemal non stop. Nie wiem, czy da się przeżyć choćby dzień bez wspominania w domu o firmie. Podobnie na urlopie. Nie ma czegoś takiego, że zostawiamy wszystko, wyłączamy telefony i na jakiś czas zapominamy o firmie.

W firmie rodzinnej nie ma możliwości dowolnego doboru partnerów biznesowych, bo z definicji ich grono tworzy rodzina. Nie może więc być zwaśniona, nie może być w niej wzajemnych uprzedzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Plusy i minusy firmy rodzinnej