Płynie druga fala centrów usług

Małgorzata Grzegorczyk
02-09-2011, 00:00

W 2008 r. świat się bał, my nieśmiało zacieraliśmy ręce. Czy i tym razem Polska wygra na kłopotach innych?

Przez agencję inwestycji i duże miasta przewijają się tabuny chętnych, by u nas inwestować

W 2008 r. świat się bał, my nieśmiało zacieraliśmy ręce. Czy i tym razem Polska wygra na kłopotach innych?

Trzy lata temu pisaliśmy, że możemy zyskać na światowym kryzysie. Firmy, które szukały szybkich oszczędności, decydowały się na outsourcing części operacji do tańszych lokalizacji. W Polsce jak grzyby po deszczu powstawały nowe lub powiększały się istniejące centra usług. Teraz historia może się powtórzyć.

— Kolejna fala kryzysu może spowodować ponowny wzrost zainteresowania firm outsourcingiem usług, a co za tym idzie — stworzy nowe możliwości rozwoju sektora — uważa Monika Piątkowska, szefowa Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa.

Harują jak wół

Niektórzy już obserwują boom.

— Mamy w tej chwili dwa razy więcej projektów niż na początku roku i w roku ubiegłym. Przybyło ich szczególnie w te wakacje. Nowością jest to, że inwestycje są zróżnicowane: dotyczą sektora biotechnologii, usług (dwie trzecie wszystkich) i RD. Wytłumaczenia są dwa: albo idzie druga fala kryzysu, albo idzie boom — mówi Tomasz Gondek, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Więcej firm rozważa jako lokalizację Poznań.

— Jest ruch w interesie, mamy o 50 proc. więcej spotkań niż w ubiegłych dwóch latach i dziesięć projektów usługowych. Z doświadczenia wiemy, że liczba spotkań przekłada się na inwestycje — mówi Marcin Przyłębski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji w Poznaniu.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) obsługuje blisko 50 projektów z branży usług nowoczesnych, podczas gdy dawniej było ich kilkanaście. Z sześciu inwestycji, dla których stara się o granty rządowe, cztery dotyczą właśnie tej branży.

— Mamy do czynienia z desperackim szukaniem oszczędności. To jest pięć minut Polski — mówi Iwona Chojnowska-Haponik z PAIIZ.

Nie od razu

Na decyzje inwestycyjne przyjdzie jednak poczekać.

— Efekty widać z opóźnieniem. McKinsey, Ciber, IKEA, które ostatnio ogłosiły, że otwierają centra usług w Poznaniu, pierwsze spotkania z nami miały w czasie kryzysu — mówi Marcin Przyłębski.

— Pierwsze sygnały zobaczymy za 9-18 miesięcy. O ile kryzys nie będzie głęboki i nie pochłonie tej fali, lecz będzie taki jak poprzedni, przybędzie centrów usług, najwięcej finansowych, na pewno także farmaceutycznych — przewiduje Jacek Levernes, wiceprezes centrów usług HP na region EMEA i prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Przedstawiciele PAIIZ również uważają, że to poprzedniemu kryzysowi zawdzięczamy kilkanaście projektów z lat 2009-11.

— Wszystkie zamknięte w tym roku przez agencję projekty centrów usług to w mniejszym lub większym stopniu efekt kryzysu, który wybuchł pod koniec 2008 r. Wspomniane inwestycje były realizowane w bardzo trudnym okresie dla gospodarki światowej, to były szybkie decyzje. Połowa z nich rozbuduje się w dotychczasowych lokalizacjach lub zainwestuje w mniejszych miastach. Także w latach 2009 i 2010 udało się pozyskać kilka kolejnych centrów usług, o których otwarciu zdecydował trwający kryzys — mówi Iwona Chojnowska-Haponik.

Trend czy kryzys

Potencjalnych inwestorów nie przybyło natomiast w mniejszych miastach.

— Teraz firmy idą do sprawdzonych lokalizacji. My zyskiwaliśmy na boomie w sektorze BPO. Co prawda inwestorów jest więcej niż kilka lat temu, ale nie wiązałbym tego z kryzysem, tylko z trendem na przenoszenie procesów — mówi Bartosz Sobotka z Biura Obsługi Inwestorów w Lublinie.

ABSL szacuje, że w ciągu trzech lat liczba pracowników zatrudnionych w międzynarodowych centrach usług nowoczesnych zwiększy się do 100 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Płynie druga fala centrów usług