Płytki znów są w cenie

KSA
opublikowano: 20-11-2007, 00:00

Inwestorzy przypomnieli sobie wczoraj o Cersanicie i Opocznie. Kursy obu spółek poszły w górę.

Inwestorzy przypomnieli sobie wczoraj o Cersanicie i Opocznie. Kursy obu spółek poszły w górę.

Po blisko dwóch miesiącach niełaski, spowodowanej zamieszaniem wokół planów strategicznych i osłabieniem giełdy, inwestorzy przychylniej spojrzeli na Cersanit i Opoczno, dwie firmy z grupy Michała Sołowowa. Akcje pierwszej spółki podrożały na zamknięciu o 8,1 proc. — do 32,5 zł. Wzrostom towarzyszyły spore — jak na Cersanit — obroty. Właściciela zmieniło 0,7 proc. kapitału producenta wyposażenia łazienek.

Walory Opoczna drożały natomiast nawet o 18,2 proc. Sesja zakończyła się 17,9-procentowym wzrostem kursu — do 41,4 zł.

Jednym z bodźców do kupna papierów Opoczna mógł być piątkowy komunikat informujący o tym, że producent płytek zwiększy zaangażowanie w litewskiej spółce zależnej Dvarcioniu Keramika. Opoczno podpisało przedwstępną umowę nabycia akcji, stanowiących 17,9 proc. kapitału spółki (teraz kontroluje 60,25 proc.). Zapłaci za nie 7,56 mln zł. Niedawno prezes Opoczna przyznał, że litewska firma dobrze radzi sobie w regionie, więc moment na zwiększenie zaangażowania wydaje się dobry.

Wzrostom kursów obu ceramicznych spółek pomaga też zapewne ubiegłotygodniowe zakończenie sporu między ich akcjonariuszami. Ustalono, że Cersanit połączy się z Opocznem, emitując nowe akcje na wymianę. Nie dojdzie więc do kontrowersyjnej sprzedaży zakładów produkcyjnych.

40

proc. Taki udział w polskim rynku płytek pod względem sprzedaży będzie miał Cersanit po połączeniu z Opocznem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu