PMI Chin wyższy niż oczekiwano

Oficjalny indeks aktywności chińskiego przemysłu przetwórczego w listopadzie okazał się wyższy niż w październiku i od prognoz ekonomistów.

PMI chińskiego przemysłu wzrósł w listopadzie do 51,7 z 51,2 w październiku. Ekonomiści spodziewali się spadku jego wartości do 51. PMI sektora stali wzrósł z 50,7 do 51.

Chiny
Zobacz więcej

Chiny

Bloomberg

PMI sektora usług wzrósł do 54,7 z 54 w październiku.

To kolejne dane potwierdzające poprawę koniunktury w Chinach.

- Poprawa w chińskiej gospodarce była kontynuowana w listopadzie, czemu prawdopodobnie sprzyjały wydatki na infrastrukturę, co powinno przyczynić się do wzrost PKB w ostatnim kwartale do około 6,7 proc. lub nawet trochę więcej – skomentował Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital Investors w Sydney. 

Jego zdaniem, głównym powodem niepewności co do najbliższej przyszłości są oznaki malejącej płynności, widoczne we wzroście kosztów pożyczek międzybankowych i rentowności obligacji. 

Julia Wang, ekonomistka z HSBC w Hongkongu uważa, że największym źródłem poprawy koniunktury w Chinach jest stabilizacja popytu krajowego. 

Nieoficjalny pomiar PMI Chin, którego dokonują Caixin Media i Markit Economics, pokazał spadek wskaźnika aktywności przemysłu przetwórczego w listopadzie do 50,9 z 51,2 w październiku, kiedy był najwyższy od dwóch lat. Różnica w pomiarach bierze się z tego, że oficjalny PMI koncentruje się głównie na dużych, państwowych firmach, a nieoficjalny na mniejszych, prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PMI Chin wyższy niż oczekiwano