PMI dobrze wróży polskiemu PKB

Krzysztof Wołowicz
opublikowano: 06-04-2011, 00:00

Wskaźnik menedżerów logistyki (PMI) zanotował w lutym wzrost do 54,8 pkt. z 53,8 pkt. Wskaźnik ten obrazuje ocenę sytuacji w sektorze przetwórczym. Odczyt indeksu charakteryzował się istotnym wzrostem zamówień z rynku krajowego przy równoczesnym spadku zamówień eksportowych. Z innych składowych należy zwrócić uwagę, że wskaźnik kosztów produkcji pomimo spadku utrzymał się powyżej 70 pkt. Równocześnie zaobserwowano przyspieszenie tempa wzrostu cen wyrobów gotowych i spadek zapasów produkcyjnych. Te składowe sugerują możliwość przyspieszenia zarówno wzrostu produkcji jak i cen producentów.

Tym samym pojawia się możliwość całkiem dobrego wyniku PKB po pierwszym kwartale. Indeks PMI okazuje się bowiem od 2005 r. dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym dla kwartalnego PKB. Średnia wartość PMI za pierwszy kwartał była niższa od analogicznie liczonego indeksu za ostatni kwartał ubiegłego roku jedynie o 1,2 pkt. A jak pamiętamy wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale 2010 r. okazał się całkiem pokaźny i wyniósł 4,4 procent. Taki scenariusz byłby zgodny z przewidywaniami formułowanymi przez wiele krajowych ośrodków analitycznych, zgodnie z którymi wzrost gospodarczy w pierwszym półroczu powinien utrzymać się na poziomach zbliżonych do 4 procent, aby w drugiej połowie roku spowolnić.

Tym co może niepokoić jest wyhamowanie zamówień zagranicznych. To właśnie eksport w okresie kryzysu był czynnikiem pozytywnie oddziałującym na wzrost gospodarczy. Tymczasem negatywne tendencje w tym zakresie widoczne były już w danych o strukturze produkcji przemysłowej za luty. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce w najbliższych miesiącach wskazuje na dalsze osłabienie konkurencyjności polskiego eksportu. W takim przypadku pozostaje mieć nadzieję, że podobną drogą podąży EBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wołowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy