PMI: niemiecka gospodarka utrzymuje dobre tempo wzrostu

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora przemysłowego i usług spadł w listopadzie do 54,9 pkt z 55,1 pkt w październiku.

Choć jest to najniższy odczyt indeksu od dwóch miesięcy, to w dalszym ciągu jest on znacznie powyżej granicy 50 pkt wyznaczającej wzrost.

- Pomimo, że wskaźnik PMI nie powiększył 10-miesięcznego szczytu z października, to wyniki ostatnich badań wskazują, że prywatny sektor niemieckiej gospodarki pozostaje w dobrej formie. Dane sygnalizują również, że zdrowy rynek pracy ciągle jest jednym z filarów wzrostu gospodarczego Niemiec – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Oliver Kolodseike, ekonomista IHS Markit.

Bundesbank poinformował w tym tygodniu, że niemiecki wzrost gospodarczy prawdopodobnie znacznie przyspieszy w ostatnich trzech miesiącach roku po niewielkim spowolnieniu w trzecim kwartale.

Indeks PMI dla usług wzrósł w listopadzie do 55 pkt z 54,2 miesiąc wcześniej, wspinając się tym samym na sześciomiesięczny szczyt. Jednocześnie PMI dla przemysłu spadł do 54,4 pkt wobec 55 w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PMI: niemiecka gospodarka utrzymuje dobre tempo wzrostu