PMI Polski jest najniżej od prawie dwóch lat

  • DI
opublikowano: 03-09-2018, 22:00

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu wyniósł 51,4 pkt. wobec 52,9 pkt. w lipcu i wobec prognozy 53,1 pkt. — podała w poniedziałek firma badawcza Markit Economics.

„Po uwzględnieniu czynników sezonowych tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, co było odzwierciedleniem wolniejszego wzrostu produkcji, liczby nowych zamówień oraz zatrudnienia”. (…) „Co istotne, tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych było najszybsze od lipca 2014 r. Skurczyła się liczba zaległości produkcyjnych, co spowodowało nagromadzenie się zapasów wyrobów gotowych po raz pierwszy od 19 miesięcy” — napisała firma w komentarzu.

Z badania wynika, że w sierpniu polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie, choć tempo jego wzrostu spadło do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Zaległości produkcyjne zmniejszyły się po raz pierwszy od czterech miesięcy, a opóźnienia w dostawach nadal się wydłużały.

Indeks określający koniunkturę w sektorze przemysłowym spadł w sierpniu także w strefie euro i w Niemczech. W Eurolandzie wyniósł 54,6 wobec 55,1 pkt. lipcu, a w Niemczech 55,9 wobec 56,9 pkt.

51,4 pkt. Tyle w sierpniu wyniósł wskaźnik PMI dla Polski wobec 52,9 w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu