PMI Polski w marcu jak w lutym

  • PAP
opublikowano: 03-04-2018, 09:14
aktualizacja: 03-04-2018, 09:21

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu pozostał na lutowym poziomie 53,7 pkt., wobec prognozy 53,1 pkt., podała firma badawcza Markit.

"Wyniki badań wskaźnika PMI z marca zasygnalizowały dalszą solidną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym, pomimo słabszego tempa wzrostu nowych zamówień. Liczba nowych zleceń wzrosła w najwolniejszym tempie od ośmiu miesięcy, prowadząc do najsłabszego wzrostu aktywności zakupowej od listopada 2016 roku" - napisano w komentarzu.

"Bardziej pozytywne były natomiast wskaźniki dla tempa wzrostu produkcji i zatrudnienia, które podskoczyły nieco w górę od lutego. Tymczasem presje inflacyjne uległy dalszemu złagodzeniu od początku roku, choć pozostały nadal silne" - dodano.

W opinii autorów badania, dane dotyczące nowych zamówień i zakupów sugerują, iż w kwietniu może dojść do spowolnienia wzrostu produkcji.

"Pozostałe badane wskaźniki są jednak bardziej pozytywne. Zatrudnienie rosło w najszybszym tempie od prawie roku, a producenci zachowali względny optymizm co do najbliższych 12 miesięcy. W związku z tym, o ile w drugim kwartale nie nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu liczby nowych zamówień, kategoryczny spadek koniunktury wydaje się w tym momencie mało prawdopodobny" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu