PMI przemysłu Chin wyższy niż oczekiwano

opublikowano: 30-09-2019, 06:56
aktualizacja: 30-09-2019, 07:17

Oficjalny indeks aktywności przemysłu Chin okazał się we wrześniu większy niż oczekiwano, ale wciąż pokazuje jej spadek. Prywatnie liczony PMI przemysłu drugi miesiąc z rzędu znajdował się w obszarze ekspansji.

Urząd statystyczny podał, że PMI przemysłu Chin wzrósł we wrześniu do 49,8 z 49,5 w sierpniu. Ekonomiści prognozowali 49,6. Indeks jest już piąty miesiąc poniżej granicy 50, oddzielającej wzrost od spadku aktywności.

- To odczyt trochę lepszy niż oczekiwano, być może wpłynął na to czynnik końca kwartału, ale rynek nie uzna tego za punkt przełomowy – powiedział Zhou Hao, ekonomista rynków wschodzących w Commerzbanku w Singapurze. – To niewielkie, niespodziewane odbicie w cyklu spadkowym i ogólny obraz wciąż pozostaje ponury – dodał.

Prywatnie liczony indeks aktywności przemysłu Chin drugi miesiąc z rzędu utrzymał się we wrześniu powyżej 50. Caixin China wyniósł 51,4 wobec 50,4 w sierpniu.

Różnica między oficjalnym i prywatnym PMI polega na wielkości spółek objętych badaniem. Urząd statystyczny zajmuje się głównie dużymi, państwowymi firmami, a Caixin China PMI obejmuje przede wszystkim mniejsze, prywatne firmy. Oficjalny PMI obejmuje ok. 3 tys. firm, a prywatny ok. 500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane