PMI w Polsce wzrósł w styczniu do 51,9 pkt.

PAP
01-02-2008, 10:49

Wskaźnik PMI ABN AMRO Polska w styczniu 2008 wyniósł 51,9 pkt, wobec 50,8 pkt w grudniu 2007 roku - podano w  komunikacie.

"Odczyt ten korzystnie wypadł w porównaniu ze średnią z badań długoterminowych (50,2), jednak był on poniżej średniej za 2007 rok (52,9). W tym miesiącu na wskaźnik PMI pozytywny wpływ miały trzy jego główne komponenty, mianowicie: produkcja, nowe zamówienia oraz zatrudnienie" - napisano w komentarzu.

Badania śledzą zmiany w wielkości produkcji, liczbie otrzymanych zamówień, poziomie zatrudnienia, zapasów oraz prędkości dostaw i dostarczają najwcześniejszych informacji na temat kondycji sektora przemysłowego. Wyniki indeksu znajdujące się powyżej wartości 50,0 oznaczają poprawę lub wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, natomiast poniżej 50,0 oznaczają pogorszenie lub spadek.

"Mimo, że Wskaźnik PMI w styczniu się podwyższył, jest to zdecydowanie wynikiem wzrostu produkcji krajowej, a nie poprawy sprzedaży eksportowej. To ostatnie uniemożliwiła silna pozycja złotego, która nie jest więc zjawiskiem pożądanym. Gwałtownie wzrosła presja inflacyjna w wyniku zwiększenia się cen energii, tak samo jak stało się w Czechach. Skłoni to zapewne Bank Centralny do utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej" - napisano w komentarzu.

W styczniu wzrost polskiej produkcji przemysłowej został podtrzymany i umocnił się od grudnia, osiągając czteromiesięczną najwyższą wartość. Jednak produkcja wzrosła w stosunkowo niewielkim tempie porównując do tempa zarejestrowanego przez większą część ubiegłego roku.

"W styczniu wzrost produkcji był podtrzymywany przez wyraźny wzrost nowych zamówień w tempie najszybszym od sierpnia. Wydaje się, iż krajowa gospodarka pozostaje kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost, jako że nowe zamówienia eksportowe spadły przez czwarty miesiąc z rzędu. Wiele firm biorących udział w badaniach zgłaszało, iż mocny złoty wstrzymywał sprzedaż eksportową. W styczniu presja inflacyjna na koszty produkcji znacznie wzrosła. Wzrost inflacji był największy od dwudziestu jeden miesięcy i spowodował, iż tempo inflacji kosztowej było największe od sierpnia" - napisano w komentarzu.

W styczniu wyższe koszty produkcji zostały przeniesione na ceny sprzedaży, a tempo inflacji cen wyrobów gotowych gwałtownie wzrosło do wartości najwyższej od czterdziestu trzech miesięcy.

"Wzrost inflacji cen fabrycznych od grudnia był największym odnotowanym dotychczas przez badania" - napisano.

Najnowsze dane wykazały niewielki spadek zakupów środków produkcji.

"Był to pierwszy miesięczny spadek zasygnalizowany od czerwca 2005 roku. Firmy, które ograniczyły zakupy, łączyły to ze zmniejszonymi zapotrzebowaniami produkcyjnymi oraz koniecznością zmniejszenia zapasów. Zapasy środków produkcji spadły przez drugi miesiąc z rzędu" - napisano w komentarzu. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PMI w Polsce wzrósł w styczniu do 51,9 pkt.