PMI wsparł złotego

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 04-06-2013, 00:00

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy niewielkie umocnienie złotego w poniedziałek rzeczywiście było zasługą lepszego od oczekiwań odczytu indeksu PMI dla polskiego przemysłu.

Wzrost wskaźnika w maju do 48 z 46,9 w kwietniu oznacza odbicie od 45-miesięcznego dołka, jednak odczyt poniżej 50 wciąż oznacza kurczenie się sektora i bynajmniej nie zapowiada powrotu ożywienia w gospodarce. Wyższy odczyt to tak naprawdę korekta wynikająca z poprawy nastrojów w strefie euro, szczególnie w Niemczech (wzrost indeksu PMI do 49,4, najwyżej od lutego). To także może być przyczyna lepszego sentymentu wokół rynków wschodzących, w tym złotego. Nadal jednak kurs EUR/PLN pozostaje relatywnie wysoko (w poniedziałek spadał poniżej 4,26) i dość daleko kanału 4,06-4,21, w którym utrzymywał się od lipca 2012 r.

Perspektywa dalszego łagodzenia polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej z pewnością nie pomaga odreagowaniu. Zeszłotygodniowa przecena złotego prawdopodobnie wyklucza cięcie stóp procentowych w czerwcu o 50 pkt baz., ale minimalna obniżka o 25 pkt baz. jest niemal pewna z punktu widzenia komentarzy członków rady z ubiegłego miesiąca. Z drugiej strony obecny skład RPP już nie raz zaskoczył swoją decyzją, zatem przy braku obniżki umocnienie złotego mogłoby przyspieszyć. Tak czy inaczej, na reakcję rynku przyjdzie poczekać do jutra. Wtorkowy kalendarz publikacji nie zawiera istotnych danych, co sugeruje spokojny dzień na rynku walutowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu