PMR: Prawie 440 mln zł na inwestycje w rozbudowę lotnisk

Polska Agencja Prasowa SA
22-02-2006, 19:49

Blisko 440 mln zł wyniosą tegoroczne wydatki na inwestycje w rozbudowę portów lotniczych w Polsce - wynika z przekazanego w środę PAP raportu firmy PMR.

Blisko 440 mln zł wyniosą tegoroczne wydatki na inwestycje w rozbudowę portów lotniczych w Polsce - wynika z przekazanego w środę PAP raportu firmy PMR. Autorzy raportu podkreślili, że z tej kwoty 190 mln zł mają wynieść inwestycje w lotnisko w Warszawie, 120 mln zł - w Krakowie, 71 mln zł - w Katowicach, 23 mln zł - we Wrocławiu, 17,5 mln zł - w Gdańsku, a 7,5 mln zł - w Poznaniu. 

Ich zdaniem, wzrost inwestycji związany jest z rosnącą liczbą pasażerów transportu lotniczego, z otwarciem polskiego nieba dla międzynarodowych linii lotniczych oraz z wejściem na rynek tanich przewoźników.

W raporcie podano, że w 2005 r. polskie lotniska obsłużyły ponad 11,5 mln pasażerów, czyli o 31 proc. więcej niż w 2004 r. Największy przyrost liczby przewiezionych pasażerów zanotowano w portach lotniczych w Warszawie (1 mln pasażerów więcej niż w 2004 r.), w Krakowie (wzrost o 761 tys. pasażerów), w Katowicach (wzrost o 504 tys.) oraz w Gdańsku (wzrost o 214 tys.).

Średni wzrost przewozów pasażerskich w Europie w 2005 r., według PMR, wyniósł 6,3 proc. w porównaniu z 2004 r. Według ekspertów PMR, liczba odprawionych w Polsce pasażerów za 15 lat może wynieść 39 mln.

Eksperci PMR podkreślili zmianę struktury przewozów lotniczych w Polsce. Analizy Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) przewidują, że ok. 2020 r. większość połączeń będzie wykonywana do portów regionalnych. Według analityków z PMR, to wymusi rozwój regionalnych lotnisk.

Wciąż największy udział w rynku polskim ma Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2005 r. obsłużył on ponad 7 tys. pasażerów, co stanowi 61 proc. wszystkich pasażerów korzystających z polskich lotnisk.

Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Lotniczych IATA zakłada, że w latach 2005-2009 lotnicze przewozy pasażerskie w Polsce będą wzrastały średnio o 11,2 proc. rocznie.

Zdaniem analityków PMR, rozbudowa lotnisk pociąga za sobą inwestycje w infrastrukturę drogową i kolejową oraz budowę biur i centrów logistycznych w sąsiedztwie lotnisk. Szacują, że w najbliższych latach wartość powierzchni magazynowych w Polsce podwoi się.

Raport PMR na temat "Rozbudowy lotnisk w Polsce" został przygotowany w lutym 2006 r.

PMR dostarcza informacji rynkowych dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej; zajmuje się m.in. badaniem rynku i publikacjami biznesowymi. Działa od 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PMR: Prawie 440 mln zł na inwestycje w rozbudowę lotnisk