PMR: wartość rynku HoReCa wzrośnie do 26,2 mld zł w tym roku

ISBNews
opublikowano: 11-04-2016, 11:07

Wartość rynku HoReCa osiągnie w tym roku wartość 26,2 mld zł, co oznaczać będzie wzrost o 5,4% r/r, wynika z raportu PMR "Rynek HoReCa w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021". Według szacunków firmy, w 2015 r. jego wartość wyniosła 24,8 mld zł, przy dynamice wzrostu 4,6%.

"Dobre prognozy wynikają także z tego, że z roku na rok rośnie liczba konsumentów, którzy chcą często korzystać z usług gastronomicznych. Widać, że trendy lokalne często są identyczne w Polsce, jak i krajach zachodnich. Prognozy na najbliższe lata pokazują dalsze umocnienie rynku HoReCa, a szczyt dynamiki jest przewidywany na najbliższe trzy lata" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Według danych Eurostatu, Polacy przeznaczają 3,2% budżetów domowych na usługi hotelowe i restauracyjne ze środków budżetu domowego, dla porównania Czesi przeznaczają 8,4%, Niemcy 5,3%, a Słowacy 5,4%.

"Dodatkowym czynnikiem wpływającym pozytywnie na rynek jest rządowy program prorodzinny 500+. Gros rodzin w Polsce nie posiada nadwyżek budżetowych, co sprawi, że część tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na konsumpcję. Jeżeli przyjąć, że nadwyżka zostanie skonsumowana w podobny sposób średniorocznie, co obecna struktura wydatków w budżetach gospodarstw, to można przyjąć, że nawet około 3% z tych pieniędzy zostanie wydanych w sektorze HoReCa, czyli przynajmniej 500 mln zł. Duży odsetek tych pieniędzy zostanie przeznaczony na prostą konsumpcję, czyli zyskają na tym bary szybkiej obsługi, lodziarnie, kawiarnie, a także bary alkoholowe" - czytamy także.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy