PNIG ma nowy kontrakt na poszukiwanie gazu w Mozambiku

(Tadeusz Stasiuk)
19-10-2006, 20:57

Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiG), należąca do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG), podpisała kolejny kontrakt na wiercenia poszukiwawcze za gazem ziemnym w Mozambiku. Wartość umowy nie została ujawniona.

Firma Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków (PNiG), należąca do grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG), podpisała kolejny kontrakt na wiercenia poszukiwawcze za gazem ziemnym w Mozambiku. Wartość umowy nie została ujawniona.

Rzecznik spółki Agnieszka Sioła poinformowała w czwartek, że umowa w tej sprawie podpisana została z międzynarodowym koncernem SASOL Petroleum Temane Limitada.

"SASOL zakontraktował do prac polskie trzy urządzenia, które odwiercą w rejonie Vilanculos kilkadziesiąt otworów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Ponadto PNiG Kraków wykona rekonstrukcje starych otworów naftowych" - wyjaśniła Sioła.

Kontrakt został podpisany na rok z możliwością przedłużenia. Wiertnie obsługiwać będzie ponad 100-osobowy polski personel. Do prac pomocniczych PNIG Kraków zatrudni i przeszkoli miejscowych pracowników. Prace będą realizowane tylko w porze suchej, czyli w okresie od lutego do połowy listopada.

Jak zaznaczyła rzecznik, krakowska firma w ramach dywersyfikacji rynków wiąże swoją przyszłość z rynkiem afrykańskim, głównie z Angolą, Gabonem oraz Tanzanią.

Obecnie spółka prowadzi prace poszukiwawcze w Kazachstaniem, Danii, Pakistanie i na Ukrainie. W zeszłym roku PNIG Kraków miała 237 mln zł przychodów ze sprzedaży, z czego ponad 65 proc. przyniosła działalność eksportowa. Zysk netto spółki w tym czasie wyniósł 8,8 mln zł.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PNIG ma nowy kontrakt na poszukiwanie gazu w Mozambiku