Po 1 maja Hiszpania otworzy rynki pracy dla Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 15:47

Hiszpania otworzy od 1 maja swój rynek pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski - poinformowałpremier Jose Luis Rodriguez Zapatero w czwartek podczas międzyrządowych konsultacji polsko-hiszpańskich w Granadzie.

Hiszpania otworzy od 1 maja swój rynek pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski - poinformowałpremier Jose Luis Rodriguez Zapatero w czwartek podczas międzyrządowych konsultacji polsko-hiszpańskich w Granadzie.

    "Kończymy z ograniczeniami, chcemy, by nie było już przeszkód dla swobody przepływu pracowników" - powiedział Zapatero na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

    "To jest dobra wiadomość dla Polski i dla Unii Europejskiej, a także dla hiszpańskiej gospodarki i rynku pracy" - dodał hiszpański premier.

    Po dwuletnich doświadczeniach Hiszpanie uznali, że pracownicy ze Wschodu nie zagrażają hiszpańskiemu rynkowi pracy, gdyż po poszerzeniu Unii nie nastąpił masowy napływ nielegalnej siły roboczej do Hiszpanii. Teraz liczą, że otwarcie rynków pracy może mieć pozytywne konsekwencje dla hiszpańskiej gospodarki.

    "Decyzja Hiszpanii o otwarciu rynku pracy dla nowych krajów członkowskich UE jest odważna i ma wymiar symboliczny" - ocenił premier Kazimierz Marcinkiewicz. Tłumaczył, że zapada ona w momencie, gdy inne kraje ciągle jeszcze zastanawiają się o otworzeniu swoich rynków pracy dla nowych członków Unii.

    "Polscy obywatele chcą być traktowani tak samo, jak obywatele innych państw członkowskich Unii. Otwarcie rynków pracy jest dowodem, że tak się stanie" - powiedział Marcinkiewicz.

    Tłumaczył, że decyzja Hiszapanii ma szczególne znaczenia dla 10 mln młodych Polaków, "ludzi świetnie wykształconych i ambitnych, którzy są Europejczykami. "Polska uczyni wszystko, by mieli oni możliwość pracy w kraju, ale po otwarciu rynku pracy w Hiszpanii zyskają także możliwość wyboru" - powiedział szef polskiego rządu.

    Obecnie Polacy mogą bez ograniczeń podejmować pracę w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji - kraje te nie wprowadziły okresów przejściowych. Pozostałe "stare" kraje UE mogą je stosować nawet do 2011 roku.

    Do 30 kwietnia muszą poinformować Komisję Europejską, czy 1 mają zniosą ograniczenia, czy też je przedłużają.

    "Mam nadzieję, że inne kraje też zniosą ograniczenia" - powiedział Zapatero. "Jeżeli wierzymy w Europę, dlaczegomielibyśmy odmawiać nowym krajom Unii tych samych praw, które mają kraje Piętnastki" - dodał.

    Swoje rynki pracy w maju br. otworzy, oprócz Hiszpanii, także Portugalia oraz najprawdopodobniej Finlandia i Grecja. Według wiceministra pracy i polityki społecznej Kazimierza Kuberskiego, jest możliwe, że ograniczenia złagodzą też Włochy i częściowo (dla pewnych grup zawodowych) Francuzi.

    Utrzymanie okresu przejściowego już zapowiedziały natomiast Niemcy i Austria.

    Podczas spotkania w Granadzie premierzy Polski i Hiszpanii rozmawiali też o współpracy europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwie energetycznym, w kontekście najbliższego szczytu UE 23-24 marca oraz polskiej propozycji traktatu energetycznego.

    "Polityka energetyczna UE powinna być wynikiem dialogu międzynarodowego, a nie doraźnych kryzysów - powiedział Zapatero. "Cieszy nas, że Polska i Hiszpania mają podobne stanowisko w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy" - ocenił Marcinkiewicz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane