Po 25 latach Chiny łagodzą zakaz handlu rogiem nosorożca i kośćmi tygrysa

opublikowano: 30-10-2018, 13:57

Organizacje ochrony przyrody alarmują z powodu złagodzenia w Chinach wprowadzonego w 1993 roku zakazu handlu rogiem nosorożca i kośćmi tygrysa.

Chiny ogłosiły w poniedziałek, że dopuszczają użycie części pozyskanych od hodowanych w niewoli nosorożców i tygrysów do celów naukowych, medycznych i kulturowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że spowoduje to wzrost popytu, który może postawić pod znakiem zapytania przetrwanie zagrożonych już teraz gatunków. 

Tradycyjna chińska medycyna wysoko ceni części nosorożców i tygrysów. Są wykorzystywane w recepturach leków na liczne dolegliwości. Nauka nie potwierdziła jednak ich skuteczności.

World Wildlife Fund (WWF) wydał oświadczenie, w którym podkreśla „ogromnie szkodliwe konsekwencje” podjętej decyzji, którą ocenia jako „olbrzymi krok w tył” w wysiłkach zmierzających do ochrony obu gatunków. 

Rachel Nuwer, autorka książki „Kłusownicy: W Mrocznym Świecie Przemytu Dzikich Zwierząt” napisała, że decyzja Chin oznacza „koniec gry” dla żyjących wciąż na świecie tygrysów i nosorożców. Wskazuje, że legalny handel fragmentami zagrożonych zwierząt jest idealną „przykrywką” dla handlu nielegalnego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu