Po 3,6 tys. zł za pracę przy prezydencji

DI, PAP
opublikowano: 03-02-2012, 06:01

Urzędnicy kancelarii premiera zaangażowani w organizację prezydencji dostali nagrody, średnio po 3,6 tys. zł. Według ekspertów powinni otrzymać wynagrodzenie za nadgodziny, tego jednak nie przewiduje prawo – stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Podobne gratyfikacje były też w innych urzędach pracujących przy prezydencji.

"Trudno jest mi w tej chwili ustalić, ilu pracowników otrzymało nagrody i w jakiej wysokości, ale z uwagi, że głównie nasz resort był zaangażowany w prezydencję, to takie gratyfikacje zostały wypłacone" – mówi rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jak dodaje, urzędnicy uczestniczyli w konferencjach i spotkaniach, musieli więc często pracować nawet po 16 godzin dziennie.

"Prezydencja nie była szczególnymi potrzebami pracodawcy, żeby angażować pracownika do tak długiej pracy. Nie można też z góry planować, że urzędnicy przez pół roku będą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie" – ocenia sędzia Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Uważa, że za dodatkową pracę powinni otrzymywać ekstrawynagrodzenie, a nie nagrody.

Jak podkreśla dziennik, problem w tym, że w korpusie służby cywilnej nie ma przewidzianej rekompensaty za nadgodziny. Prof. Krzysztof Rączka z UW wskazuje, że konieczne są zmiany systemowe, np. na wzór kodeksu pracy. Inaczej urzędnicy mogą się o pracę po godzinach upomnieć przed sądem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane