Po aferze będzie audyt portugalskiego fiskusa

  • PAP
opublikowano: 07-06-2019, 16:39

Ministerstwo finansów Portugalii zleciło audyt w urzędach skarbowych po ujawnieniu istnienia tajnej komórki śledzącej zadłużonych podatników - poinformowały w piątek lokalne media.

Według dziennika "Jornal Economico" od 2017 r. w strukturach portugalskich urzędów skarbowych działa tajna komórka szpiegująca dłużników fiskusa. Z ustaleń gazety wynika, że zespół ten miał śledzić, podsłuchiwać oraz fotografować niektórych podatników.

W piątkowym komunikacie portugalskie ministerstwo finansów potwierdziło fakt istnienia w jego strukturach tajnej ekipy, a także poinformowało, że w sprawie tej prowadzona jest już wewnętrzna kontrola. Resort miał zostać o nią poproszony przez władze jednego ze związków zawodowych.

Celem audytu ma być m.in. ustalenie na ile prowadzone praktyki śledzenia dłużników fiskusa są zgodne z prawem.

Ministerstwo wyjaśniło, że tajna komórka powstała z inicjatywy byłego dyrektora władz skarbowych w Porto Jose Manuela de Oliveiry Castro.

30 maja Oliveira Castro podał się do dymisji, którą portugalski resort finansów zaakceptował tego samego dnia. Odwołanie miało związek z inną akcją rozwijaną z inicjatywy Castro w celu wyłapywania dłużników skarbówki – przejmowaniem ich aut po zatrzymaniu przez policję na autostradach i trasach szybkiego ruchu.

Nietypowa akcja fiskusa wyszła na światło dzienne dzięki publikacjom portugalskich mediów. Według internetowego dziennika "Observador" w ostatnich dniach maja policja w ramach operacji "Akcja na kołach", prowadzonej we współpracy ze skarbówką, zatrzymała blisko 100 dłużników fiskusa podczas podróży autem. Części z nich zarekwirowano pojazdy.

We wtorek sekretarz stanu ds. podatkowych Antonio Mendonca Mendes nakazał wstrzymanie "Akcji na kołach". Przedstawiciel resortu oświadczył też, że rekwirowanie aut dłużników fiskusa jest działaniem nieadekwatnym wobec istniejących "dziś mechanizmów elektronicznego egzekwowania długów".

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu