PO apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

PAP
opublikowano: 11-08-2016, 20:14

O prowadzenie rynkowych działań restrukturyzacyjnych wobec górnictwa zaapelował w czwartek na konferencji prasowej b. minister skarbu Andrzej Czerwiński (PO). Jego zdaniem obecnie rządzący nie mają przygotowanego programu dla górnictwa.

W ocenie Czerwińskiego, zadaniem rządu jest „prowadzenie restrukturyzacji pod względem zrównoważenia kosztów z przychodami" - przy uniknięciu niedozwolonej pomocy państwa.

Wśród zmierzających w rynkowym kierunku posunięć poprzedniego rządu Czerwiński wymienił włączenie kopalni Brzeszcze do Tauronu.

B. minister skarbu zaakcentował, że rynkowe działania restrukturyzacyjne wobec branży są konieczne - niezależnie od ogólnej tendencji wzrostu cen węgla na świecie. „Wzywamy, żeby ministrowie odpowiedzialni za górnictwo nie czekali, aż ceny wzrosną, bo problem nie ucieknie" - przestrzegł.

„Jeżeli słucham, co przygotował pan minister Grzegorz Tobiszowski (wiceminister energii - PAP), to wiem, że wszystkie projekty były nierealne. Ogłaszał wszem i wobec, że w 2016 r. będzie program (restrukturyzacji branży - PAP) notyfikowany przez KE, a z drugiej strony słyszę bardziej twardo stąpającego po ziemi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówi, że KE nic nie notyfikuje, a czeka, co my zrobimy" - mówił b. minister skarbu.

Zdaniem Czerwińskiego, w PiS-ie nie ma przygotowanego programu dla górnictwa. "W tej chwili restrukturyzacja górnictwa odbywa się na podstawie tych dokumentów, tego programu, który zostawiliśmy w ministerstwie skarbu" - zdiagnozował poseł PO.

„Z jedną wielką różnicą: za restrukturyzację górnictwa będzie płacił polski obywatel poprzez spółki energetyczne, które musiały sfinansować powstanie PGG - w odróżnieniu od tego, co my przygotowaliśmy. Miała to być pożyczka kontrolowana poprzez specjalną spółkę - nadzorowaną przez spółki energetyczne - w taki sposób, żeby węgiel był rynkowy" - argumentował Czerwiński.

Z kolei do zapowiedzianego we wtorek przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński nawiązał na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach poseł Krzysztof Gadowski (PO). Jego zdaniem prezes PiS i szefowa rządu mówili "o ratowaniu kopalń, o nielikwidowaniu tych kopalń. "Te słowa okazały się pustą obietnicą wyborczą, która nie ma nic wspólnego z prawdą" - podkreślił Gadowski.

Poseł PO z Jastrzębia skrytykował też wtorkowe ustalenia rządu ze związkami z kopalni Sośnica, uzależniające jej dalsze istnienie od osiągnięcia rentowności do końca stycznia 2017 r.

„Jest program restrukturyzacji, przyjęty przez zarząd PGG, który ma realizować dyrekcja kopalni i minister nie wie, jakie będą skutki? Mają go realizować pracownicy kopalni? (…) Tutaj się zrzuca (odpowiedzialność - PAP) na pracowników i próbuje przekazać taką narrację, że pracownicy będą odpowiadać za losy tej kopalni. To jakiś absurd" - uznał Gadowski.

Jak wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuację w sektorze węglowym, w lipcu utrzymała się zaobserwowana po raz pierwszy w maju tendencja wzrostu cen węgla kamiennego na światowych rynkach. Przedstawiciele ARP wskazują, że ceny węgla na międzynarodowych rynkach nie mają bezpośredniego przełożenia na cenę sprzedaży węgla z polskich kopalń, są jednak istotne m.in. z punktu widzenia perspektyw opłacalności ewentualnego eksportu polskiego węgla. Mogą też być wyznacznikiem koniunktury w branży węglowej na świecie.

„Dynamika wzrostów na międzynarodowym rynku węgla z każdym kolejnym miesiącem jest coraz większa" - napisano w opublikowanej we wtorek analizie.

W ostatnich dniach lipca tzw. ceny wyznacznikowe (za węgiel o określonych parametrach - PAP) w trzech największych światowych terminalach (NEWC, ARA oraz RB) wyniosły od niespełna 57,8 USD za tonę do prawie 64,5 USD za tonę węgla energetycznego. W stosunku do notowań z początku lipca oznacza to wzrost ceny od 7,2 proc. do ponad 14 proc. w zależności od terminalu. To znacząca zmiana wobec sytuacji z pierwszych miesięcy tego roku, kiedy międzynarodowe ceny węgla kształtowały się poniżej 45 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane