Po bardzo silnym spadku rynek zasłużył na korektę

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 08-07-2002, 00:00

W minionym tygodniu gracze handlujący kontraktami terminowymi nie narzekali na brak wrażeń i okazji do zarobku. Na rynku kipiało od emocji i gwałtownych wahań, czego brakowało w pierwszym półroczu. Dominuje silny trend spadkowy. Na razie nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W horyzoncie średnioterminowym najbardziej uzasadnione wydaje się więc utrzymywanie krótkich pozycji.

Gracze oczekują jednak korekty wzrostowej. Handlujący uznali, że na rynku doszło już do przesilenia wszystkimi negatywnymi informacjami. Rosnący optymizm w perspektywie najbliższych sesji uzasadnia utrzymująca się pod koniec tygodnia dodatnia baza na wrześniowej serii kontraktów FW20. Spadki wyhamowane zostały na poziomie minimum z grudnia ubiegłego roku (1170 punktów), czyli tam gdzie większość graczy spodziewała się mobilizacji kupujących. Wydaje się, że za właściwą korektę można przyjąć dopiero piątkowe odbicie, gdyż wcześniejsze próby okazywały się jedynie pokazem bezsilności strony popytowej. Zwyżkę zawdzięczamy głównie spadkowi aktywności zagranicznych inwestorów w obliczu długiego weekendu za oceanem. Zachodni inwestorzy ostatnio mieli decydujący wpływ na indeksy GPW. Jeżeli święta w USA upłyną w spokojnej atmosferze, amerykańscy inwestorzy mogą przystąpić do kupowania przecenionych akcji.

Inwestorzy w Polsce na razie skupieni są na krajowych wydarzeniach. Najważniejsza dla nich jest sprawa przyszłorocznego budżetu. Jeśli nowy minister finansów utrzyma wzrost wydatków budżetowych w rozsądnych granicach, a deficyt budżetu wyniesie ostatecznie 40 mld zł, inwestorzy odetchną z ulgą, a indeksy mogą wzrosnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po bardzo silnym spadku rynek zasłużył na korektę