Po brexicie rubel stracił miano najbardziej niestabilnej waluty świata (WYKRES DNIA)

Zawirowania związane z brexitem oszczędziły rubla, dzięki czemu rosyjska waluta na dobre straciła miano najbardziej niestabilnej waluty świata.

Oczekiwana przez traderów w horyzoncie miesięcznym zmienność notowań rubla spadła najniżej od 12 miesięcy, wynika z notowań instrumentów pochodnych. Tym samym rubel na dobre stracił miano najbardziej zmiennej spośród 31 głównych walut świata, które dzierżył przez większą część czasu od wybuchu kryzysu ukraińskiego. W czerwcu wyprzedził go funt, w przypadku którego traderzy (jak się później okazało – słusznie) obawiali się eksplozji zmienności po referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Teraz, choć pod względem oczekiwań co do wahań notowań funt znowu niemal zrównał się z rublem, to jednak obie waluty wyprzedziły brazylijski real oraz rand południowoafrykański.

- Rubel ma za sobą dobry miesiąc. Zawirowania związane z brexitem zaszkodziły mu znacznie mniej niż innym walutom z grupy rynków wschodzących, a to dlatego, że w Rosji nie zostało już zbyt wiele zagranicznego kapitału – komentował w rozmowie z Bloombergiem Aleksiej Jegorow, analityk Promswjazbanku.


Oczekiwana przez traderów w horyzoncie miesięcznym zmienność notowań wybranych walut wobec dolara. Źródło: Bloomberg.

Oczekiwana przez traderów w horyzoncie miesięcznym zmienność notowań wybranych walut wobec dolara
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane