PO chce stopniowo zwiększać limit inwestycji zagranicznych OFE

ISB
opublikowano: 09-11-2007, 11:56

Platforma Obywatelska (PO) chce stopniowo zwiększać limit inwestycji zagranicznych dla otwartych funduszy emerytalnych (OFE), wynoszący obecnie 5%. W ciągu 3-4 lat limit ten może sięgnąć 10%, poinformował w  piątek Zbigniew Chlebowski, szef klubu parlamentarnego PO.

"Ja osobiście uważam, że dzisiaj limit 5% jest nadmiernie restrykcyjny, jestem za zliberalizowaniem możliwości inwestowania OFE w bezpieczne inwestycje zagraniczne" - powiedział Chlebowski w piątkowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

"Być może trzeba zrobić jakąś progresję przez najbliższe lata. Uważam, że taki skok np. o 100% w jednym roku jest niemożliwy, ale w perspektywie 3-4 lat uważam, że to powinno być realne. Np. za 3 lata do 10%" - dodał.

OFE od lat domagają się zwiększenia limitu do 20%. Kolejne rządy sprzeciwiały się temu, uważając, że fundusze emerytalne powinny wspierać przede wszystkim polską gospodarkę.

Według stanu na koniec października, OFE zainwestowały za granicą ok. 15% swoich aktywów (ok. 1,5 mld zł), głównie w akcje, jak poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta podała dla porównania, że wartość krajowych obligacji skarbowych znajdujących się w portfelach funduszy wynosi obecnie ok. 82 mld zł, a akcji - ok. 51.5 mld zł.

Ostatnio 5-proc. limit został skrytykowany przez Komisję Europejską. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu