Po danych makro amerykańskie giełdy lekko wzrosły, pozostają niespokojne

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 14-06-2005, 16:18

Opublikowane przed sesją w Stanach Zjednoczonych dane makro wywołały mieszane odczucia. Rezultatem tego było dodatnie otwarcie na NYSE i ujemne na Nasdaq. Po chwili niepokoju indeksy obu parkietów ruszyły w górę. Po godzinie jednak zaczęły znowu tracić na wartości.

Opublikowane przed sesją w Stanach Zjednoczonych dane makro wywołały mieszane odczucia. Rezultatem tego było dodatnie otwarcie na NYSE i ujemne na Nasdaq. Po chwili niepokoju indeksy obu parkietów ruszyły w górę. Po godzinie jednak zaczęły znowu tracić na wartości.

Znacznie większy od oczekiwań okazał się spadek sprzedaży detalicznej. Analitycy szacowali, że obniży się ona o 0,2 proc., podczas gdy było to 0,5 proc. Również w przypadku sprzedaży nie obejmującej samochody można mówić o zaskoczeniu.

Spadkowi sprzedaży towarzyszył również spadek cen produkcji sprzedanej (PPI). Spadły one o 0,6 proc. w maju, zaś ekonomiści oczekiwali wartości na poziomi 0,2 proc. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI w maju wzrósł o 0,1 proc. w skali miesiąca, prognozy zakładały wzrost o 0,2 proc.

Po decyzji OPEC, o zwiększeniu podaży ropy w lipcu, kontrakty terminowe na ten surowiec lekko zaczęły zniżkować, niemniej nadal utrzymują się powyżej poziomu 55 USD za baryłkę. Wymusiło to jednak korektę notowań jedynego koncernu paliwowego w średniej Dow Jones, Exxon Mobil.

Po słabym początku rosną notowania Lehman Brothers. Optymizm graczy jest o tyle zastanawiający, iż bank inwestycyjny przedstawił raport finansowy który nie sprostał oczekiwaniom analityków. Pod koniec tygodnia sprawozdania kwartalne opublikuje m.in. Goldman Sachs i Bear Stearns.

Po kreską są notowania Boeinga, który podczas targów lotniczych w Paryżu prowadzi ostra walkę o nowe kontrakty z Airbusem.

Liderem wśród drożejących walorów na Wall Street jest koncern samochodowy General Motors. Kurs akcji momentami zwyżkuje o ponad 4 proc. Na razie brakuje jednoznacznych przesłanek dla tak spektakularnej aprecjacji. Być może chodzi o zawarcie porozumienia z Unią Pracowników w kwestii rozwiązań zwiazanych z ochroną zdrowotną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po danych makro amerykańskie giełdy lekko wzrosły, pozostają niespokojne