Czytasz dzięki

Po decyzji Fed wzrosty na złotym pozostały ograniczone

Robert Madejski, dealer walutowy kantoronline.pl
opublikowano: 18-09-2015, 11:21

Wczoraj wieczorem miało miejsce posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którego konkluzje nie były dla inwestorów zaskoczeniem.

FOMC zgodnie z oczekiwaniami nie podniósł stóp procentowych. Pozostają one na rekordowo niskim poziomie  0-0,25%. Prezes FED-u Jannet Yellen nadal sugeruje możliwość podwyżki stóp jeszcze w tym roku, choć zwraca uwagę na niską inflację i niekorzystne uwarunkowania gospodarcze poza Stanami, szczególnie spowolnienie w Chinach. Decyzji o podwyżce stóp przed końcem roku spodziewa się 13-u z 17-u szefów banków centralnych (a szanse ku temu będą w październiku lub w grudniu, na listopad posiedzenia nie zaplanowano). Jednocześnie Pani Yellen powtórzyła swoje słowa z sierpnia, że nie termin podwyżki jest istotny, a jej skala. Słowa takie są oczywiście pożywką dla kapitału spekulacyjnego.

Jak zareagowały rynki? Kurs eurodolara wyraźnie wzrósł, nie docierając jednak do oporu na 1,1450. Wraz za nim umocniły się waluty z koszyka emerging markets, jednak wzrosty na złotówce pozostały ograniczone. Przyczyną są słabe dane z rodzimej gospodarki opublikowane wczoraj (niższy wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej niż oczekiwano) oraz obawy o rozwój sytuacji w Chinach. Jeśli dodamy do tego niemal pewną podwyżkę stóp w USA w terminie kilkumiesięcznym, scenariusz trwałego umocnienia złotego wydaje się mocno ograniczony. Na poprawę sentymentu wśród inwestorów z pewnością wpłyną lepsze dane z Chin, np. wartość indeksu PMI dla przemysłu, który poznamy w najbliższą środę. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny powinien być neutralny dla notowań głównych walut, inwestorzy nadal powinni dyskontować wnioski z wczorajszego posiedzenia FED-u. Zdecydowanymi beneficjentami posiedzenia są natomiast amerykańskie obligacje, gdzie spadek rentowności dwu i dziesięcioletnich sięgnął 10 punktów bazowych. Również polskie obligacje powinny zyskać w najbliższym czasie, choć podobnie jak w przypadku waluty, wzrosty mogą pozostać ograniczone.

Poranne notowania złotego nie odbiegają znacząco od reakcji rynku po godzinie 20-j wczoraj, kiedy to złoty umocnił się do dolara o 4 grosze. Niewielkie umocnienie zanotował także wobec euro i franka, co jest jednak obecnie dyskontowane. Kurs EUR/USD po raz kolejny nie sforsował oporu na 4,1450, osiągając o godzinie 10.00 wartość 1,1436. W tym czasie wycena naszej waluty przedstawiała się następująco: EUR/PLN 4,2078; USD/PLN 3,6796; CHF/PLN 3,8400 oraz GBP/PLN 3,7344. Kurs euro powinien oscylować w granicach 4,20. Na większą zmienność narażony jest kurs dolara, gdzie w przypadku dalszych spadków wsparcie możemy wyznaczyć na poziomie 3,6370, a opór w terminie kilkusesyjnym na 3,7750. W przypadku GBP/PLN opór przebiega w okolicach 5,76 a wsparcie na 5,7040. Przy franku opór to 3,88 CHF/PLN natomiast wsparcie 3,8090. Dla euro znaczący opór to okolice 4,24 EUR/PLN, a ruch na południe powinien zatrzymać się na poziomie 4,18.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Madejski, dealer walutowy kantoronline.pl

Polecane