Po decyzji RPP złoty się osłabił, a na SPW panuje względny spokój

  • PAP
opublikowano: 05-10-2022, 17:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brak podwyżki stóp procentowych przez RPP na środowym posiedzeniu jest dla rynku zaskoczeniem, co powoduje osłabienie złotego, jednak na SPW panuje względny spokój - poinformował PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

"Do momentu decyzji RPP na rynku EUR/PLN panował spokój, a kurs fluktuował w okolicach 4,82, ze zmiennością wyraźnie niższą od tej z poprzednich dni. Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu decyzji RPP. Brak zmian w poziomie stóp jest zaskoczeniem i nie był konsensusem. Konsensusem była podwyżka o 25 pb. z ryzykiem w kierunku większej skali podwyżki z uwagi znaczący wyskok inflacji. Stało się inaczej i z powodu konieczności dostosowania rynkowych oczekiwań, złoty zaczął się osłabiać" - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

Jak wskazał ekonomista RPP chce zrobić przerwę (w cyklu podwyżek stóp – PAP), pytanie czy nie będzie zmuszona do powrotu do zacieśniania.

Zdaniem ekonomisty, uwaga rynku kieruje się obecnie w stronę czwartkowej konferencji prezesa NBP.

"W listopadzie RPP będzie miała najnowszą projekcję, która oceni dotychczasowe działania i widocznie Rada wierzy mocno, że to co zrobiła do tej pory jest wystarczające do zdławienia inflacji w długim terminie" – dodał Sutowicz.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 5 października wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przed posiedzeniem ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści oczekiwali, że RPP podwyższy stopy procentowe w październiku o 25 pb.

Tuż po decyzji RPP kurs EUR/PLN wzrósł do okolic 4,8460, a USD/PLN do 4,9060. O godzinie 16.08 EUR/PLN rośnie o 0,36 proc. do 4,8292, a USD/PLN zwyżkuje o 1,68 proc. do 4,9000. W tym czasie na rynkach bazowych dolar umacnia się, a kurs EUR/USD spada o 1,28 proc. do 0,9857.

RYNEK DŁUGU

"Po decyzji RPP na rynku krajowego długu panuje względny spokój. Pytanie czy to się utrzyma po jutrzejszej konferencji prezesa NBP. Oczekiwania rynku były inne nie tylko w kwestii dzisiejszej decyzji, ale i konieczności dalszego dostosowywania polityki monetarnej" – powiedział ekonomista.

Ekspert dodał, że może być tak, że rynek nie da wiary temu co powie RPP.

"W takim przypadku rynek przesunie swoje oczekiwania dotyczące kolejnych podwyżek stóp procentowych na kolejne miesiące, być może nawet na przyszły rok" - dodał.

"Jesteśmy w ciekawym momencie, a swoją decyzję RPP będzie musiała jakoś uzasadnić. Rada obrała jakąś drogę i tą drogę będzie musiała bronić" – powiedział ekspert Banku Millennium

Na rynkach bazowych dochodowości 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosną o 14,4 pb. do 3,761 proc., a niemieckich idą w górę o 12,65 pb. do 2,0115 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane