Po dniach wzmożonego ruchu na rynku złotego w piątek spokój

Polska Agencja Prasowa SA
24-03-2006, 17:11

Po dniach charakteryzujących się większą aktywnością inwestorów na rynku złotego pod koniec tygodnia ruch zmniejszył się. W przyszłym tygodniu gracze skierują swoją uwagę na politykę pieniężną nie tylko w Polsce - oceniają dealerzy.

Po dniach charakteryzujących się większą aktywnością inwestorów na rynku złotego pod koniec tygodnia ruch zmniejszył się. W przyszłym tygodniu gracze skierują swoją uwagę na politykę pieniężną nie tylko w Polsce - oceniają dealerzy.

    Za euro na rynku międzybankowym w piątek około godziny 16.20 uczestnicy rynkowi płacili 3,8970 zł wobec 3,8830 zł w czwartek wieczorem, za dolara 3,2430 zł wobec 3,2390 zł.

    Natomiast na rynku światowym, po danych o spadku sprzedaży nowych domów w USA, euro umocniło się do 1,2015 dolara z 1,1950 dolara w ciągu dnia.

    Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lutym w ujęciu rocznym o 10,5 proc. i wyniosła 1,08 mln.

    "Dzisiaj (w piątek - PAP) na rynku zagościł marazm po dość ciekawych ostatnich dniach. Co prawda dzień kończymy na zbliżonych do wczorajszych poziomów, ale nieco mocniej niż rano. Obroty nie były duże" - podsumował piątkowe kwotowania Paweł Gajewski z WestLB.

    Dodał, że w przyszłym tygodniu inwestorzy skupią się nie tylko na decyzji Rady Polityki Pieniężnej, ale również oczekiwać będą na decyzję o wysokości stóp procentowych za oceanem.

    "Ważne będzie co zrobi FED. Jeżeli podniesie stopy, to możemy się spodziewać lekkiego odpływu inwestycji z naszego rynku. Przebicie polskich stóp przyczyni się do tego, że inwestorzy mogą zdecydować się na wycofanie kapitału" - powiedział Gajewski.

    Jego zdaniem, prawdopodobny jest scenariusz, że złoty pozostanie na zbliżonych poziomach do odnotowanych w tym tygodniu, z możliwością nieznacznego osłabienia.

    Sytuacja na rynku papierów dłużnych w ostatnim dniu wyceny w tym tygodniu była ustabilizowana.

    Dochodowość papierów dwuletnich spadła, podobnie jak dziesięcioletnich, i wyniosła odpowiednio dla tych papierów 4,12 proc. 4,79 proc. (spadek o 1 i 2 pkt bazowe), a pięciolatek zwiększyła się do 4,59 proc. z 4,58 proc.

    "Na rynku działo się niewiele. Podążaliśmy za kursem złotego. Mamy piątek i niewiele osób jest zainteresowanych handlem. Inwestorzy stoją też z boku, bo sytuacja związana z kursem walut regionów nie jest do końca jasna" - powiedział Andrzej Skroba z Societe Generale.

    "Dlatego też zmiany odbywały się w pewnym zakresie i był spokój. Przyszły tydzień powinien być podobny" - dodał.

    RPP w najbliższą środę zdecyduje, czy pozostawić stopy procentowe bez zmian. Na brak obniżki w marcu wskazuje większość ekonomistów rynkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po dniach wzmożonego ruchu na rynku złotego w piątek spokój