PO do rządu: nie wprowadzać obserwatorów do spółek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 16:26

PO wzywa rząd, by nie wprowadzał instytucji obserwatorów do spółek kapitałowych, by przeprowadzał debatę publiczną nad priorytetami w rozwoju państwa oraz by nie likwidował regionalnego podziału kwot mlecznych.

PO wzywa rząd, by nie wprowadzał instytucji obserwatorów do spółek kapitałowych, by przeprowadzał debatę publiczną nad priorytetami w rozwoju państwa oraz by nie likwidował regionalnego podziału kwot mlecznych.

    Na konferencji prasowej kilku rzeczników PO - wchodzących w skład "gabinetu cieni" tej partii - przedstawiło stanowisko Platformy w sprawach, którymi we wtorek zajmował się rząd.  

    Rada Ministrów miała m.in. przyjąć rozporządzenie w sprawie obserwatorów w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

    Według rzecznika PO ds. skarbu państwa Jana Wyrowińskiego, instytucja obserwatorów nie ma precedensu w prawie europejskim i światowym. Obserwatorzy wyznaczani mają być na mocy ustawy o tzw. złotym wecie. Stanowi ona, że w przypadku spółek uznanych za mające istotne znaczenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego minister skarbu ma możliwość zgłaszania, za pośrednictwem swych obserwatorów, sprzeciwu wobec niektórychuchwał władz spółki.

    "Obserwatorzy wyznaczani na mocy tej ustawy zwiększą poziom korupcjogenności styku pomiędzy polityką a biznesem" - ocenił Wyrowiński. Ponadto - według niego - obserwatorzy ograniczą wartość tych spółek Skarbu Państwa, które mają być prywatyzowane. A więc - zaznaczył Wyrowiński - np. PKN Orlen czy Grupy Lotos, bo firmy te znalazły się wśród 15 spółek, w których mają być obserwatorzy.

    "Obecność obserwatora zmniejsza wartość spółki, a tym samym obniża potencjalne dochody z prywatyzacji i obciąża kieszeń podatnika" - uważa Wyrowiński. Według niego, "zainstalowanie" obserwatora będzie powodowało utrudnienia w prywatyzacji i restrukturyzacji spółek.

    Wyrowiński podkreślił też, że PO jest prawie pewna, iż Komisja Europejska w sprawie instytucji obserwatorów zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości ze skargą, która najprawdopodobniej zostanie przyjęta. Poseł PO oświadczył, że Platforma opowiada się za derogacją ustawy o tzw. złotym wecie, czyli jej uchyleniem - usunięciem z porządku prawnego.

    Rząd zajął się też we wtorek układem programów operacyjnych związanych z wykorzystaniem funduszy UE w latach 2007-2013. Według PO, w tym dokumencie całkowicie zmieniono liczbę programów operacyjnych i priorytety.

    "To jest ogromnie ważna sprawa. Rząd debatuje nad strategicznymi sprawami rozwoju Polski na najbliższe lata i robi to bez konsultacji społecznych" - oświadczył rzecznik PO ds. rozwoju regionalnego Tomasz Szczypiński.

    Platforma domaga się, aby w takich sprawach jak zmiana liczby programów operacyjnych i priorytetów rozwojowych odbywała się debata, by były one konsultowane z samorządami w województwach i by rząd przedstawiał o tym informację w Sejmie.

    Szczypiński powiedział, że Platforma nie sądzi, aby dobrym rozwiązaniem było np. tworzenie programu rozwoju województw wschodniej Polski, koordynowanego przez rząd. Poseł podkreślił, że PO uważa rozwój tzw. ściany wschodniej za bardzo ważną rzecz i dlatego uważa, że pieniądze powinny trafić bezpośrednio do konkretnych województw, bez pośrednictwa centralnych programów koordynowanych przez rząd.

    Rzecznik ds. rolnictwa Aleksander Grad skrytykował projekt ustawy przewidującej zniesienie regionalnego podziału kwot mlecznych - czyli możliwość nabywania przez rolników kwot mlecznych na terenie całego kraju, a nie jak dotychczas tylko w określonym regionie.

    Według Grada, niebezpieczne jest doprowadzanie do sytuacji, w której rolnicy ze słabszych województw będę zmuszani do sprzedaży kwot mlecznych do województw zamożniejszych.

    "Dziś potrzebny jest czas, aby dokończyć rozpoczęte w gospodarstwach inwestycje i dostosowanie do standardów sanitarnych oraz by budować rynek producentów i przetwórców mleka w układzie regionalnym" - oświadczył poseł PO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane