Po dobrych trzech miesiącach wzrostów, złoty traci na wartości

Robert Madejski, Dealer Walutowy Kantoronline.pl, ISBnews
opublikowano: 22-04-2016, 11:47

Czy to koniec trendu wzrostowego na polskiej walucie? Po dobrych trzech miesiącach, wczoraj złoty wyraźnie stracił nie tylko do głównych walut, ale również do tych z koszyka CEE, w tym forinta węgierskiego. Na horyzoncie nie widać przesłanek dla tańszego euro czy dolara, a przyczyn jest kilka.

Technicznie po fazie wzrostu musi oczywiście dojść do korekty. Jest za wcześnie, żeby potwierdzić jej początek, chociaż poranna kontynuacja wczorajszych silnych spadków na to wskazuje. Jednocześnie dość stabilnie zachowuje się kurs eurodolara, co może pomóc w zahamowaniu wyprzedaży złotego. Wczorajsza przecena związana była z powrotem sentymentu do dolara amerykańskiego. Stało się tak za sprawą spadku cen ropy a chwilę później pozostałych wycen surowcowych. Wczoraj sekretarz generalny OPEC oświadczył, że oczekuje powrotu popytu na ropę w III kwartale tego roku, czyli za kilka miesięcy. Jest to argument za mocnym dolarem kosztem np. euro i walut naszego regionu w terminie krótkookresowym. Wspólnej walucie nie pomógł też wczoraj Mario Draghi, który zapowiedział utrzymanie polityki monetarnej bez zmian.

Funtowi natomiast nie zaszkodziły gorsze dane o konsumpcji Brytyjczyków, a to za sprawą wsparcia, jakie dostał z krajowych ośrodków badających opinię publiczną. Badania wskazują na zwiększenie poparcia respondentów dla pozostania w szeregach Unii. Zapowiedź jednoznacznego wystąpienia prezydenta Obamy do mieszkańców Wysp, nakłaniającego do głosowania za członkostwem, może być dzisiaj paliwem dla brytyjskiej waluty.

Kalendarz makro w dniu dzisiejszym wygląda dość ubogo. Rano poznaliśmy odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu we Francji i w Niemczech za kwiecień. Nie odbiegały one znacznie od konsensusu, poza francuskim odczytem dla przemysłu, który rozczarował (48,3 pkt wobec oczekiwanych 49,8 pkt.). Godzinę później opublikowano te same indeksy dla Strefy Euro, tu obyło się bez dużych odchyleń od prognoz. O godzinie 14.00 GUS opublikuje dane o koniunkturze w przemyśle, usługach i budownictwie, które jeśli znacznie nie odbiegną od konsensusu, zostaną tradycyjnie zignorowane przez rynek. Inaczej zapewne stanie się po ogłoszeniu odczytu PMI dla przemysłu w USA o godzinie 15.45, gdzie prognoza wynosi 51,8 pkt.

O godzinie 10.30 notowania na parach złotowych wyglądały następująco: EUR/PLN 4,3243; USD/PLN 3,8296; GBP/PLN 5,5004 natomiast CHF/PLN 3,9268.

Ciekawie na rynku forex zapowiada się przyszły tydzień. W poniedziałek rano poznamy odczyt indeksu niemieckiego instytutu ifo, we wtorek amerykańskiego indeksu Uniwersytetu z Richmond i indeksu zaufania konsumentów Conference Board, a w środę decyzję FOMC w sprawie zmian stóp procentowych. Jest niemal pewne, że stopy pozostaną na niezmienionym poziomie, echem jednak na pewno odbiją się słowa wypowiedziane na konferencji prasowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Madejski, Dealer Walutowy Kantoronline.pl, ISBnews

Polecane