Po dobrym otwarciu ceny poszły w dół

Marek Knitter
26-09-2003, 00:00

Początek czwartkowych notowań obligacji na rynku wtórnym zapowiadał spory wzrost cen. W ciągu dnia jednak radykalnie zmieniło się nastawienie graczy i rentowności ponownie wzrosły.

Przedpołudniowe wzrosty cen rynek zawdzięczał niemieckim obligacjom. W krótkim czasie znacznie spadły rentowności „bundów”. Korekta wisiała więc w powietrzu i było to tylko kwestią czasu. Po południu trend wzrostowy się załamał i doszło w końcu do wyprzedaży obligacji. Największy wzrost rentowności zanotowały najbardziej płynne papiery 5-letnie — o 4 pkt bazowe. Po południu sprzedaż obligacji na obu rynkach dalej trwała. Nawet po opublikowaniu indeksu Ifo, obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców nie zdołało zmienić nastrojów. Kolejny miesiąc wzrósł on do 91,9 pkt, z 90,8 pkt zanotowanych w sierpniu.

Dziś GUS opublikuje wskaźniki cen żywności za pierwszą połowę miesiąca. Nawet jeśli w dalszym ciągu będą one potwierdzać niską inflację to coraz mniej inwestorów oczekuje pozytywnej decyzji ze strony RPP. Część z nich jednak będzie czekać do wtorku, kiedy rada ogłosi wynik posiedzenia. Do tego czasu rynek wtórny będzie znajdował się w dalszym ciągu pod presją notowań niemieckich obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po dobrym otwarciu ceny poszły w dół