Po doniesieniach z USA giełdy w Azji silnie rosły na otwarciu tygodnia

WST
opublikowano: 26-11-2007, 08:00

Giełdy na Dalekim Wschodzie (poza Chinami) rosły na otwarciu nowego tygodnia. Zwyżki indeksów to zasługa doniesień ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w "Czarny Piątek", tradycyjnie ruszył sezon zakupów świątecznych.

Amerykańscy konsumenci, wg wstępnych analiz, wcale nie ograniczyli swoich wydatków tego dnia na zakupy, jak zakładali niektórzy ekonomiści, obawiając się schłodzenia koniunktury w handlu. Wręcz przeciwnie. Klienci amerykańskich sieci handlowych zwiększyli wydatki aż o 8,3 proc.  wobec ubiegłego roku - wynika z raportu ShopperTrak.

Wzięciem w Azji cieszyły się walory spółek surowcowych. Impulsem do zakupów okazał się artykuł w China Business Journal, w którym spekuluje się, że do walki o Rio Tinto, trzeciego pod względem wielkości koncernu górniczego na świecie, może włączyć się dysponujący państwowymi środkami fundusz China Invewstment z Państwa Środka. Mogą go wspomóc tacy producenci stali jak Baosteel Group, Shougang i Anshan Iron & Steel. Wystąpiłyby przeciw górniczemu potentatowi, BHP Billiton.

W Tokio spory obrót odnotowano na papierach Nintendo, jednego z największych producentów konsol do gier video. Jego konsola Wii bije rekordy popularności na amerykańskim rynku.

Z kolei w Seulu duże zainteresowanie towarzyszyło wymianie papierów LG Electronics. Sięgająca momentami ponad 5 proc. zwyżka notowań koreańskiego eksportera była najwyższa od 14 listopada.

W Sydney cieszyć się mogli posiadacze akcji Westfield. Wycena walorów największego na świecie właściciela centrów handlowych odnotowała najwyższy poziom zamknięcia od 2 listopada. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane