Po fundusze unijne start

Daniel Pawelec, prezes ADM Consulting Group
opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Za nami kolejny cykl Akademii Wspierania i Rozwoju MŚP. Sześć spotkań w różnych częściach kraju z ponad 400 przedstawicielami polskich firm. Szczególne zainteresowanie i nadspodziewana frekwencja wynikały w znacznej mierze z obaw przedsiębiorców o to, co przed nimi

PPK z oczywistych powodów budzą wśród przedsiębiorców wiele wątpliwości i obaw związanych z ich funkcjonowaniem. Jaka będzie skala kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem programów, jak bardzo skomplikowana ich obsługa, jak duża skala odpowiedzialności. Te pytania powielały się ze strony przedsiębiorców na każdym ze spotkań. Jednak to, co obecnie budzi ich największe obawy, to spowolnienie wzrostu gospodarczego. Po latach dobrej koniunktury jest ono niemal gremialnie prognozowane, a niektóre firmy już odczuwają pierwsze jego skutki, jakimi są spadki zamówień. Przedsiębiorstwa w takim okresie oglądają z obu stron każdą wydawaną złotówkę.

To wciąż zdecydowanie najtańszy kapitał, jaki można pozyskać na finansowanie rozwoju, a w szczególności na inwestycje w badania i rozwój oraz innowacje — mówi Daniel Pawelec, prezes ADM Consulting Group.
Zobacz więcej

DOTACJE UE:

To wciąż zdecydowanie najtańszy kapitał, jaki można pozyskać na finansowanie rozwoju, a w szczególności na inwestycje w badania i rozwój oraz innowacje — mówi Daniel Pawelec, prezes ADM Consulting Group. fot. ARC

W tym samym czasie znaczna część firm jest równocześnie otwarta na rozwój i planuje nowe inwestycje. Kiedy jednak w przypadku dobrej koniunktury inwestycje głównie dotyczą skalowania działalności i zwiększania mocy produkcyjnych, to w okresie spowolnienia celem inwestycyjnym częściej bywa optymalizacja kosztów. Wciąż jednak część przedsiębiorstw dokonuje inwestycji nakierowanych na obsługę nowych segmentów rynku i poszukiwanie innowacji. W okresie spowolnienia wzrostu gospodarczego szczególnie istotny dla możliwości kontynuowania rozwoju przedsiębiorstw i łagodzenia skutków słabszej koniunktury jest dostęp do kapitału i jego koszt. A tu w sukurs przychodzą fundusze unijne.

Pokazuje to m.in. historia sprzed dekady, kiedy kryzys gospodarczy uderzał w kolejne rynki na świecie i w Europie, a Polska jako jedna z nielicznych gospodarek utrzymała dodatnie tempo wzrostu. Umożliwiło to przyśpieszenie strumienia funduszy unijnych płynących w stronę przedsiębiorstw oraz zmiany ułatwiające do nich dostęp. Wpłynęło to wówczas stymulująco na poziom dokonywanych inwestycji, wspomagając utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego. Zatem, mimo związanej z tym biurokracji, dotacje UE to wciąż zdecydowanie najtańszy kapitał, jaki można pozyskać na finansowanie rozwoju, a w szczególności na inwestycje w badania i rozwój oraz innowacje. Atrakcyjność kosztowa kapitału pozyskanego w ramach bezzwrotnego dofinansowania powoduje, że takie źródło finansowania będzie wykorzystywane w najbliższym czasie jeszcze chętniej.

Czy zatem fundusze UE mogą być jak dekadę temu jednym z elementów stymulujących tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych miesiącach? I czy znów będziemy „zieloną wyspą”? W naszej opinii jest to po części możliwe, lecz trzeba zauważyć, że nie wszystkie okoliczności powtórzą się 1:1. W 2009 r. byliśmy dopiero u progu wydatkowania unijnych środków finansowych przeznaczonych na lata 2007- 2013. Obecnie zbliżamy się do końcówki wydatkowania środków przeznaczonych na lata 2014-2020. Poziom dofinansowania w większości województw był wyższy niż obecnie, a w kolejnej perspektywie będzie on zapewne jeszcze pomniejszony. Jednak zdecydowanie uważamy, że jeśli planuje się inwestycje rozwojowe w firmie, należy rozpatrzeć i przekalkulować potencjał wykorzystania w tym celu unijnych grantów.

Niestety czas w tym przypadku nie jest i nie będzie sprzymierzeńcem. Z kwartału na kwartał dostępnych środków będzie coraz mniej. Kiedy skończy się finansowanie w obecnym okresie budżetowym UE (2014-2020), kapitał z nowego budżetu 2021-2027 z pewnością (jak zwykle) zostanie udostępniony z opóźnieniem, a więc już niedługo możemy natrafić na okres przejściowy, w którym nie będzie dostępu do finansowania w formie bezzwrotnych dotacji z UE. Zatem wszystko wskazuje na to, że najbliższy czas to najlepszy moment na pozyskanie najtańszego finansowania inwestycji rozwojowych w przedsiębiorstwach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Pawelec, prezes ADM Consulting Group

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu