Po godzinach

Wojciech Kowalczuk, Paweł Zielewski
opublikowano: 09-05-2001, 00:00

Leszek Balcerowicz

Wszystko wskazuje na to, iż realizowana przez prezesa NBP i przewodniczącego RPP strategia zachęcania społeczeństwa do oszczędzania, a zniechęcania do zaciągania kredytów jest skuteczna. Mimo dwukrotnego obniżenia przez RPP stóp procentowych, w pierwszym kwartale 2001 r. większość polskich banków odnotowała wyraźny wzrost depozytów, przy jednoczesnym spadku tempa zaciągania kredytów. Polacy najchętniej oszczędzali na krótkoterminowych lokatach złotowych. Banki odnotowały wyraźny spadek tempa przyrostu nowych kredytów przy jednoczesnym zmniejszeniu średniej kwoty zaciąganych pożyczek. Ponadto wartość udzielanych kredytów konsumpcyjnych i obrotowych prawie zrównała się z inwestycyjnymi.

Kij ma jednak dwa końce. Wskutek zaaplikowanego przez Leszka Balcerowicza schładzania sektor bankowy odnotował w pierwszych miesiącach 2001 r. osłabienie koniunktury w porównaniu z ostatnim kwartałem roku ubiegłego.

Cezary Stypułkowski

Spadek wyniku netto Banku Handlowego zaskoczył. Inwestorzy nie spodziewali się rewelacji, ale najwięksi pesymiści nie myśleli o aż 44-proc. spadku wyniku w porównaniu z I kwartałem 2000 r. Bank tłumaczy to spadkiem wyniku z tytułu odsetek w styczniu i lutym 2001 r., wywołanym zawężeniem się marży odsetkowej odzwierciedlającej niepewność rynku bankowego co do poziomu stóp procentowych w dłuższym okresie, spadkiem rynkowych stóp procentowych dla instrumentów denominowanych w USD, konkurencją na rynku usług finansowych oraz pogorszeniem się koniunktury gospodarczej. Przekonywające? Większość obserwatorów zgadza się z argumentami BHW. Są jednak i tacy, którzy winą za kiepskie wyniki Handlowego obarczają marazm, jaki zapanował w banku na początku rządów amerykańskiego Citi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk, Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Po godzinach