PO już wie jak się pozbyć szefów TVP i PR

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 25-07-2008, 07:32

Zarządy TVP i Polskiego Radia będą mogły być odwołane, jeśli misyjność programu nie uzyska akceptacji rady programowej.

Ustawa medialna, która miała utorować drogę do zmian we władzach mediów publicznych, najprawdopodobniej przepadnie dziś w parlamencie. Ale rząd ma już nowy pomysł na to, jak pozbyć się niechcianych zarządów Telewizji Polskiej (TVP) i Polskiego Radia (PR). W ministerstwie kultury powstały założenia do ustawy o nadawcach publicznych. Zawierają one zapisy, które mogą doprowadzić do pożądanych przez Platformę zmian kadrowych. Pomysł opiera się na tym, by rozliczać media publiczne z realizowanej przez nie misji. Jeżeli okaże się, że zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nie realizują misji, nie dostaną absolutorium.

Teraz zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia są wybierane przez radę nadzorczą, którą z kolei wybiera Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). W rezultacie właściciel, czyli minister skarbu, nie ma wpływu na obsadę mediów publicznych. Celem jest ochrona niezależności władz TVP i PR, choć obecny system i tak skutkuje ich skrajnym upolitycznieniem.

Cały artykuł w piątkowym Pulsie Biznesu. Zapraszamy do lektury!

Magdalena Wierzchowska, m.wierzchowska@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO już wie jak się pozbyć szefów TVP i PR