Po kiepskim starcie WIG20 zyskał 3 proc.

Konrad Sobiecki
opublikowano: 15-07-2009, 00:00

Wtorkowa sesja na GPW dała odetchnąć inwestorom. Mimo startu WIG20 o prawie 1 proc. poniżej poprzedniego zamknięcia popyt na akcje szybko wyciągnął indeks na plus. Inwestorom nie przeszkodziły gorsze od prognoz dane z Eurolandu (chodzi o produkcję przemysłową) i niemieckiego indeksu instytutu ZEW (lipiec). Ten ostatni wskaźnik spadł do 39,5 pkt mimo oczekiwanego wzrostu do 47,8 pkt. Inwestorzy jak zahipnotyzowani czekali na wyniki kwartalne grupy Goldman Sachs. Finansowy gigant nie zawiódł, podając lepsze dane, niż prognozy. Dzięki temu WIG20 na koniec sesji wzrósł o 3 proc.

Polscy inwestorzy uznali, że nie trzeba obawiać się słabych wyników wielkich amerykańskich spółek, które zostaną opublikowane w tym tygodniu, ruszyli na zakupy. Na razie się nie zawiedli. Przed nami jednak raporty JP Morgan, Bank of America, Citigroup i Bank of New York.

Wzrosty w Warszawie byłyby jeszcze większe, gdyby WIG20 uwzględniał dochody z akcji (na rozpoczęciu sesji nastąpiło odcięcie prawa do dywidendy dla KGHM). Tym razem udana sesja została poparta wyższymi obrotami (1,48 mld zł). Inwestorzy nie skupiali się na największych spółkach. Kupowano także małe i średnie. Pocieszające jest również zmniejszenie bazy (czyli różnicy pomiędzy WIG20 a kontraktem na indeks) oraz oddalenie indeksu od wsparcia przy 1800 pkt.

Indeks naszych tuzów najmocniej wspierały dwa banki, z Pekao i PKO BP na czele. W tyle nie zostawały również pozostałe instytucje finansowe. Subindeks WIG-Banki zyskał najwięcej ze wszystkich sektorowych wskaźników. To także zasługa dobrych wyników Goldmana.

WIG20 mocno wspierały również papiery KGHM. Od ceny po odcięciu praw do dywidendy lubiński koncern miedziowy zyskał już 3,65 zł. Wzrostom pomogły dobra atmosfera panująca na rynku i kolejna zwyżka cen miedzi (tym razem podrożała o ponad 2 proc.). Dobrą passą cieszyły się również kontrakty na ropę, które zyskały pierwszy raz od trzech dni, dochodząc do 61 USD. To przełożyło się również na notowania największej polskiej rafinerii PKN Orlen (+ 4 proc.) i Lotosu (+5 proc.).

Tym razem druga liga spó- łek nie odstawała od peletonu. Na szczególną uwagę zasłużył Cersanit. Przy wysokich obrotach kielecka spółka zyskała ponad 10,5 proc. Inwestorów ucieszyła informacja zarządu, który poinformował o solidnym wzroście sprzedaży w czerwcu.

Na początku sesji blisko 5 proc. zyskiwał Amrest, który pochwalił się wstępnymi danymi sprzedażowymi z II kw. W porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku sprzedaż wzrosła pra-

wie dwukrotnie, do 520 mln zł.

Trzeba jednak zaznaczyć, że

tym razem uwzględniają one

wyniki również z USA. Na ryn-

ku europejskim wzrost wy-

niósł 22 proc. rok do roku

i 5 proc. kwartał do kwartału.

Konrad Sobiecki

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane