PO kończy poprawiać budżet

JKW
opublikowano: 05-12-2007, 00:00

Platformie udało się zaoszczędzić 4 mld zł w przyszłorocznym budżecie — m.in. na Sejmie, Senacie, prezydencie i rządzie.

Platformie udało się zaoszczędzić 4 mld zł w przyszłorocznym budżecie — m.in. na Sejmie, Senacie, prezydencie i rządzie.

Koalicja jest o krok od skompletowania poprawek do budżetu na 2008 rok.

— Znaleźliśmy 4 mld zł oszczędności i na tym na razie kończymy — powiedział Zbigniew Chlebowski, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych i przewodniczący klubu parlamentarnego PO, we wczorajszym Salonie Politycznym Trójki.

Mniej dla urzędników

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, oszczędności dotkną przede wszystkim instytucje państwowe.

— Dotyczy to praktycznie wszystkich ministerstw oraz kancelarii Sejmu, Senatu, prezydenta i premiera. Globalnie daje to sporą kwotę. Nie mówimy jednak o drastycznych cięciach, a jedynie o ograniczeniu wzrostu wydatków w tych instytucjach — w przyszłym roku nie może on być większy niż 3 proc. — mówił Zbigniew Chlebowski.

Największe oszczędności mają pochodzić z rezygnacji z zaplanowanego przez poprzedni rząd wzrostu wynagrodzeń, a także z ograniczeń w wydatkach na inwestycje i obsługę administracyjną. Zestawienie poprawek do budżetu zostanie zaprezentowane na dzisiejszym posiedzeniu komisji finansów.

— Dobrze, że nowa ekipa rządząca zaczyna oszczędności od siebie. Jest to tym bardziej zrozumiałe, że wzrost wydatków niektórych z tych instytucji był zaskakująco duży. Dobrze, że zostały one włączone do procesu szukania oszczędności — komentuje Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

Rekompensata dla NFZ

Przewodniczący klubu Platformy zapewnił, że PO wywiąże się z przedwyborczej obietnicy zniesienia tzw. podatku Religi — zryczałtowanej składki ubezpieczycieli komunikacyjnych wypłacanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia ofiar wypadków. Ubezpieczalnie będą jednak musiały poczekać na likwidację kilka miesięcy.

— To dodatkowy parapodatek, zlikwidujemy go. Musimy jednak zastanowić się nad rekompensatą dla NFZ — przychody z podatku Religi są bowiem zaplanowane w budżetach funduszu na lata 2007 i 2008 — tłumaczył Zbigniew Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PO kończy poprawiać budżet