Po marazmie złoty w górę

Marek Rogalski
opublikowano: 04-01-2007, 00:00

Przebieg drugiej w tym roku sesji na rynku walutowym nie dał jasnej odpowiedzi na pytanie o przyszłość notowań złotego. Kurs euro nadal oscylował wokół 3,8250 zł, a dolara wzrósł do 2,90 zł za sprawą umocnienia dolara na rynkach światowych (po południu kurs euro spadł poniżej 1,32 USD).

Marazm na rynku złotego należy wiązać z przedłużającą się procedurą wyboru nowego szefa Narodowego Banku Polskiego. Część inwestorów postanowiła wstrzymać się z decyzjami do czasu poznania nazwiska kandydata. Gdy pisałem ten komentarz, nazwisko kandydata, które miało zostać podane jeszcze wczoraj, nie było znane. Można jednak było odnieść wrażenie, że obawy inwestorów są nieco przesadzone, a powtarzane przez rządzących opinie, że powinna być to osoba prezentująca inne poglądy niż Leszek Balcerowicza niekoniecznie muszą odpowiadać prawdzie. Trudno także przypuszczać, by prezydent ponownie zdecydował się na mało znaną postać, mając w pamięci grudniową rezygnację prof. Sulmickiego. Sądzę więc, że kandydat zostanie dosyć dobrze przyjęty przez rynki i bez większych problemów zostanie zaakceptowany przez Sejm na posiedzeniu zaplanowanym na 10 stycznia.

Dlatego można oczekiwać, że kolejne dni przyniosą umocnienie naszej waluty. Sądzimy, że kurs EUR/PLN będzie zmierzał w okolice 3,80 zł, a USD/PLN 2,87 zł. Za umocnieniem polskiej waluty przemawiają niezłe dane makroekonomiczne. Pomóc w tym powinien także dobry klimat na rynku długu, do którego przyczyniły się wtorkowe informacje resortu finansów o inflacji.

Jej grudniowa prognoza została zmniejszona do 1,5 proc. licząc rok do roku. Wiceminister finansów Piotr Soroczyński dodał, że cel inflacyjny banku centralnego (2,5 proc.) najprawdopodobniej nie zostanie w tym roku naruszony. Halina Wasilewska-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej dodała, że styczniowa projekcja inflacyjna NBP może być wyższa od szacunków z października.

Marek Rogalski

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane