Po mieszanych danych makro rynki w USA są niespokojne

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 16-06-2005, 16:26

W opinii analityków, czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach miały rozpocząć się od zwyżek. Szczególne nadzieje wiązano z akcjami Pfizera i Forda, po optymistycznych komunikatach dotyczących obu spółek. Opublikowane przed sesją dane makro znowu jednak nie zachwyciły.

W opinii analityków, czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach miały rozpocząć się od zwyżek. Szczególne nadzieje wiązano z akcjami Pfizera i Forda, po optymistycznych komunikatach dotyczących obu spółek. Opublikowane przed sesją dane makro znowu jednak nie zachwyciły.

Jak się jednak okazało, tylko w przypadku rynku technologicznego sprawdziła się prognoza specjalistów. Wall Street otwarła się na minusie. Słaby początek można zapewne złożyć na karb najnowszych figur makro. Zarówno w przypadku liczby „nowych” bezrobotnych, która wzrosła do 333 tys., jak i nowych budów w maju wartości okazały się słabsze od szacunków ekonomistów. O godzinie 18.00 naszego czasu opublikowany ma zostać przez Fed istotny dla rynku indkes aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii.

Po godzienie handlu NYSE udało się wyjśc nieco nad kreskę.

Lider rynku farmaceutyków, koncern Pfizer zdecydował się przejąć za 1,9 mld USD spółkę biotechnologiczną specjalizującą się w środkach przeciw infekcyjnym Vicuron Pharmaceuticals. Kurs akcji giganta spada około 0,4 proc. Notowania przejmowanej spółki rosną z kolei o bagatela 76 proc. Taka skala aprecjacji nie może jednak dziwić, jeśli płacona przez Pfizera premia względem dotychczasowej wyceny wyniosła aż 84 proc.

O blisko 2 proc. zwyżkują natomiast notowania Forda. Drugi pod względem wielkości koncern motoryzacyjny w Ameryce stał się beneficjentem podwyższenia rekomendacji z poziomu „sprzedaj” do „trzymaj” na co zdecydował się Deutsche Bank. Notowania lidera, General Motors pikują za to o ponad 3 proc. po ostatnich dwóch wzrostowych sesjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Po mieszanych danych makro rynki w USA są niespokojne