Po nerwowej sesji Wall Street zakończyła czwartek wzrostem indeksów

WST
opublikowano: 20-12-2007, 22:07

Znów niespokojnie było na amerykańskich giełdach. Niezdecydowanie graczy wymuszone zostało niejednoznacznymi danymi makro oraz sprzecznymi doniesieniami ze spółek. Popytem cieszyły się walory spółek informatycznych (znaczne wzrosty na Nasdaq), podaż zdominowała sektor finansowy.

Przed sesją na parkiety dotarły najnowsze dane o PKB i kondycji rynku pracy. W pierwszym przypadku dynamika wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale osiągając poziom 4,9 proc. okazała się zgodna z prognozami ekonomistów. Był to równocześnie największy kwartalny wzrost w okresie ostatnich czterech lat.

Z kolei liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła więcej od szacunków specjalistów.

W trakcie handlu inwestorzy poznali odczyt wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę. Spadł on w listopadzie o 0,4 proc. wobec prognozy -0,3%.

Duży popyt odnotowano na papierach Oracle, jednego z największych producentów aplikacji komputerowych na świecie. Wynik kwartalny spółki przekroczył oczekiwania, a dodatkowo firma podniosła prognozę przyszłorocznych przychodów.

Przed publikacją wyników drożały akcje Research in Motion, kanadyjskiego wytwórcy popularnego komunikatora BlackBerry.

Gracze pozbywali się walorów FedEx. Czołowa spółka spedycyjna na świecie zrealizowała o 6 proc. niższy zysk kwartalny. Przyczyną były rosnące koszty paliw i słabość amerykańskiej gospodarki.

Ponownie na cenzurowanym znalazły się papiery instytucji finansowych. Mocno wahały się notowania banku inwestycyjnego Bear Stearns, który odnotował pierwszą w historii spółki kwartalną stratę.

Bolesna przecena (momentami ponad 17 proc.) stała się udziałem MBIA. Firma zniechęciła do siebie inwestorów informacją o ubezpieczeniu papierów dłużnych związanych z kredytami subprime o wartości ponad 8,1 mld USD.

Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,29 proc., zaś Nasdaq Composite wzrósł o 1,53 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane