PO nie poprze zwolnień kobiet ciężarnych i osób w wieku przedemerytalnym

IAR
07-03-2008, 13:21

Zbigniew Chlebowski powiedział, że  Platforma Obywatelska nie poprze zmian w prawie pracy, które dopuszczałyby zwalnianie kobiet w ciąży i osób w wieku przedemerytalnym. Przewodniczący klubu parlamentarnego PO zapewnił też, że nowelizacją nie będzie zajmować się komisja Przyjazne Państwo.

Chlebowski podkreślił, że zmiany w prawie pracy muszą zostać konsultowane z partnerami społecznymi. Podkreślił, że takie uzgodnienia będą prowadzone w ramach Komisji Trójstronnej grupującej przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. Szef klubu Platformy przyznał, że podejście członków Komisji do proponowanych zmian jest sceptyczne.

Kontrowersyjne zmiany dopuszczające zwalnianie ciężarnych i osób w wieku przedemerytalnym zostały przygotowane przez specjalny międzyresortowy zespół. Minister pracy Joanna Fedak z PSL zapowiedziała już, że nie podpisze się pod proponowanymi zmianami, jeśli pozostaną one w obecnym kształcie.

Propozycje zmian skrytykowała opozycja. Zdaniem posła Marka Borowskiego z LiD-u proponowane przepisy mogą być niezgodne z Konstytucją, a przez ich wprowadzenie może zostać zmarginalizowana rola związków zawodowych. Z kolei poseł PiS Stanisław Szwed powiedział, że propozycja zmian dąży między innymi do zwiększenia samozatrudnienia, mimo iż, jak zaznaczył, w całej Europie odchodzi się od tego rozwiązania.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PO nie poprze zwolnień kobiet ciężarnych i osób w wieku przedemerytalnym