Po niedzieli oczekiwana korekta na rynku długu po spadku cen w tym tygodniu

Lesław Kresowicz
15-06-2007, 15:23

(ISB) Mijający tydzień na rynku długu upłynął pod znakiem wzrostu rentowności i spadku cen. Było to wynikiem identycznego zachowania papierów na głównych rynkach światowych - w USA i w Niemczech. Zdaniem analityków, w przyszłym tygodniu powinna nastąpić korekta i  odreagowanie wcześniejszych spadków.

"W tym tygodniu istotnym wydarzeniem były spadki cen i rentowności w USA i w Niemczech. Należy pamiętać, że mimo stałego zmniejszania różnic między poziomem stóp procentowych w Polsce i USA oraz w Niemczech jest to proces bardzo powolny. W efekcie każdy ruch na tych rynkach powoduje identyczną reakcję w Polsce" - powiedział analityk banku PKO BP Andrzej Michałowski.

Analityk dodaje, że równie ważna dla przebiegu ubiegło tygodniowych notowań była publikacja danych o inflacji.

"Wyższa od spodziewanej inflacja zmieniła znacząco obrazu rynku, szczególnie na krótkim końcu krzywej. Nie tylko bowiem wzmocniła oczekiwanie na podwyżkę stóp przez RPP, ale także zdaniem niektórych przybliżyła ten moment" - wyjaśnił Michałowski.

Dealer przewiduje, że w przyszłym tygodniu powinna nastąpić korekta w górę po ostatnich spadkach, a pierwsze symptomy poprawy widać już dziś. Nie należy jednak oczekiwać rewelacji, a papiery, szczególnie z krótkim terminie zapadalności, nie powrócą już do poprzednich poziomów.

"W środę odbędzie się aukcja pięciolatek, ale sądząc po podaży, spodziewać się należy utrzymania ceny na obecnym poziomie. Większe znaczenie będzie mieć zachowanie się papierów na rynkach amerykańskim i niemieckim, za którymi nasz rynek będzie podążać równolegle" - powiedział Michałowski.

Resort finansów zaoferuje w środę obligacje serii PS0412 za 1,0-2,0 mld zł.

W piątek ok. godziny 14:40 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,94% (wobec 4,88% w ubiegłym tygodniu), pięcioletnich - 5,41% (wobec 5,37%), natomiast dziesięcioletnich - 5,53% (wobec 5,48%). (ISB)

Lesław Kresowicz

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kresowicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po niedzieli oczekiwana korekta na rynku długu po spadku cen w tym tygodniu