Po niemrawym początku WIG20 pnie się w górę

Kamil Zatoński
opublikowano: 10-12-2007, 11:34

Trzy kwadranse wystarczyły, by byki przejęły inicjatywę na GPW. Indeks blue chipów pchają w górę PGNiG i banki. Gorzej radzą sobie natomiast małe i średnie spółki.

Mieszane zamknięcie giełd w piątek za oceanem, spadki w Azji i na początku handlu w Europie Zachodniej odebrały argumenty tym, którzy na otwarciu chcieli kontynuować wzrosty z ubiegłego tygodnia. Przewaga sprzedających nie trwała jednak długo, a wraz z poprawą nastrojów na rynkach zagranicznych (DAX po porannym spadku teraz rośnie o około 0,3%, FTSE o 0,15%) inwestorzy przystąpili do zakupów akcji. Już o godz. 10.15 WIG20 wyszedł nad kreskę, a krótką stabilizację zaliczono dopiero na poziomie powyżej 3720 pkt. (+1%).  Nieco wyżej (przy 3727 pkt) zlokalizowany jest techniczny opór, wyznaczony poziomem z zamknięcia sesji 7 listopada.

Wśród największych spółek najlepiej radzi sobie PGNiG, drożejące o ponad 4 proc. po doniesieniach o wygraniu przetargu na poszukiwanie złóż gazu w Libii.

Solidarnie w górę idą też notowania banków, wyróżnia się tu zwłaszcza PKO BP (+1,8 proc., ale tylko 34 mln zl obrotów po dwóch godzinach sesji) i BRE (+3,8 proc.). Hamulcowym dla rynku są walory TP, która przy wysokich obrotach (115 mln zl), traci 0,6 proc.

Powodów do zadowolenia nie mają tym razem właściciela akcji małych i średnich spółek. Wartość mWIG40 i sWIG80 oscyluje wokół poziomów z piątkowego zamknięcia. Na szerokim rynku mocno rosną walory Elektromontażu Export (+14%), którego przyszłość zdecyduje się już 12 grudnia. Wtedy odbędzie się posiedzeniu sądu, który rozpatrzy wniosek w sprawie zmiany kwalifikacji postępowania upadłościowego spółki, z zakładającego likwidację na układową. Dzień później formalnie walne zgromadzenie 13NFI Fortuna (+17 proc.) zdecyduje  o przerwaniu procesu likwidacji funduszu. Wzrosty kontynuują też walory ZNTK Łapy (+10%), gdzie inwestorzy liczą na pozyskanie zamówień od PKP Cargo, które wkrótce wybierze wykonawców remontów znacznej części swojego taboru.  


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po niemrawym początku WIG20 pnie się w górę