Po obniżce stóp Nasdaq wzrósł, Dow nieznacznie spadł

opublikowano: 28-06-2001, 08:03

NOWY JORK (Reuters) - Amerykańskie giełdy spokojnie zareagowały na środową obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych i Dow Jones zakończył sesję niewielkim spadkiem, a Nasdaq umiarkowanym wzrostem.

"Myślę, że rynek jest nieco rozczarowany wielkością obniżki, ale ćwierć punktu to zawsze coś" - powiedział Milotn Ezrati, analityk w spółce Lord Abbott & Co.

"Ten ruch pokazuje jednak, że Fed nie obawia się tak bardzo o stan gospodarki, a dodatkowo pozostawił sobie możliwość kolejnej obniżki" - dodał.

Środa była trzecim dniem z rzędu, kiedy spadały tradycyjne blue-chipy a rosły spółki technologiczne.

Tuż po decyzji Fedu akcje zaczęły tracić na wartości, potem jednak odrobiły część strat. Obniżka stóp była powszechnie oczekiwana, ale część inwestorów miała nadzieję, że po raz kolejny będzie to pół punktu procentowego.

Fed obniżył stopy po raz szósty w tym roku, ale po raz pierwszy tylko o 25 punktów bazowych. Jednak według analityków ta zmiana może wskazywać, że amerykański bank centralny nie obawia się już tak bardzo o stan gospodarki USA, a dodatkowo mniejsza obniżka zmniejsza ryzyko inflacji.

Po obniżce stopa funduszy federalnych wynosi 3,75 procent, a stopa redyskontowa spadła do 3,25 procent. Poziom oprocentowania w USA jest najniższy od siedmiu lat.

Indeks Nasdaq Composite wzrósł o 0,49 procent i zamknął się na poziomie 2.074,74 punktu.

Dow Jones spadł o 0,36 procent i zamknął się na poziomie 10.434,84 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Po obniżce stóp Nasdaq wzrósł, Dow nieznacznie spadł