PO oczekuje od PiS-u ustępstw w rozmowach koalicyjnych

Internet Securities
opublikowano: 24-10-2005, 13:40

Platforma Obywatelska (PO) oczekuje od Prawa i Sprawiedliwości (PiS) ustępstw w rozmowach koalicyjnych po wygranej Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, powiedział w poniedziałek Jan Rokita, kandydat na wicepremiera w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

Platforma Obywatelska (PO) oczekuje od Prawa i Sprawiedliwości (PiS) ustępstw w rozmowach koalicyjnych po wygranej Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, powiedział w poniedziałek Jan Rokita, kandydat na wicepremiera w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Rokita powiedział, że oczekuje, iż wspólny program w zakresie gospodarki doprowadzi obniżenie podatków i deficytu, tak by polska gospodarka przyspieszała w tempie 5% rocznie.

„My oczekujemy znacząco większych ustępstw ze strony PiS, niż byśmy oczekiwali w wypadku wygranych wyborów prezydenckich przez PO” – powiedział Rokita podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Marcinkiewiczem.

Rokita powiedział, że oczekuje m.in. znaczącego udziału PO w rządzie.

W odpowiedzi Marcinkiewicz powiedział, że od początku PiS mówiło o rządzie „równowagi”

„Równowaga koalicji, zarówno przez układ personalny i programowy, jest gwarantem sukcesu” – powiedział desygnowany na premiera.

W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy zespołów negocjacyjnych obu partii, jako pierwsze do stołu rozmów usiedli eksperci ekonomiczni obu ugrupowań.

W skład zespołu ze strony PiS wchodzą: Cezary Mech, Wojciech Jasiński, Stanisław Kluza, Marek Zuber. Sekretarzem zespołu jest Michał Krupiński.

W skład zespołu budżetowo-ekonomicznego ze strony PO weszli: Zbigniew Chlebowski, Mirosława Boryczko, Rafał Antczak, Stefan Kawalec. Koordynować te rozmowy ma także Hanna Gronkiewicz-Waltz.

„Zadania tego zespołu z punktu widzenia PO sprowadzają się do dwóch fundamentalnych spraw: w wyniku ustaleń tego zespołu […] chcemy mieć pewność, że podatki w Polsce będą maleć, deficyt sektora finansów publicznych będzie konsekwentnie przez cztery lata schodził w dół, i że wskutek tego zostanie zapewniony rozwój gospodarczy, który da realne szanse na przekroczenie 5% wzrostu PKB” – powiedział Rokita.

Rokita zapowiedział także, że PO chce wprowadzić do konstruowania systemu finansów publicznych element wieloletniego planowania, poprzez konsolidacje budżetu i poprzez zmianę finansowania budżetowania, nazwanego przez Rokitę „budżetowaniem celów”.

Zespół negocjacyjny w poniedziałek o 18:00 ma złożyć wstępne ustalenia i wyniki prac.

Maricnkiewicz powtórzył, że budżet będzie przygotowywany w kancelarii premiera, a nie jak do tej pory w resorcie finansów.

Premier powiedział, że program koalicji będzie przedstawiony w piątek, a skład rządu prawdopodobnie w następny poniedziałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane