Po ostatniej szarży byków czas na realizację zysków

Konrad Sobiecki
opublikowano: 22-07-2009, 17:26

Środowa sesja nie należała do spokojnych. Zaczęło się od niewielkiego minusa. Później jednak niedźwiedzie rozkręciły się. Najwyraźniej blisko dwutygodniowa szarża byków zachęciła niektórych inwestorów do realizacji wysokich zysków.

W przypadku WIG20 spadki wyhamowały na 2000 pkt. Wtedy kupujący przejęli inicjatywę. Nie na długo. Po południu na rynek trafiła wiadomość z resortu skarbu dotycząca dalszej prywatyzacji kilku głównych blue chipów. Informacja wyraźnie nie spodobała się inwestorom.

Później gwoździem do trumny dla optymistów okazała się publikacja wyników finansowych amerykańskiego Morgan Stanleya. Finansowy gigant wykazał w drugim kwartale stratę ponad dwukrotnie większą niż oczekiwał rynek. To zaważyło o przebiciu przez WIG20 wcześniejszego wsparcia na 2000 pkt. Krajowe indeksy szybko okazały się najmocniej zniżkującymi w regionie. Warto jednak zauważyć, że na poprzednich sesjach GPW często była wzrostowym liderem.

Na finiszu WIG20 zatrzymał się na 1995 pkt co wobec ostatnich wzrostów można uznać za całkiem niezły wynik. Spadek odbył się przy średnich obrotach. Nie przekroczyły one 1,4 mld zł.

Wśród spółek z indeksu blue chipów słabo zachowywały się akcje państwowego PKO BP, BZ WBK i Pekao. W ostatnich dniach to one jednak najmocniej drożały, po publikacji lepszych od prognoz wyników Goldmana i JP Morgan. W środę WIG-Banki okazał się najmocniej spadającym ze wszystkich subindeksów.

Na wartościach mocno traciły papiery KGHM, na które przypadła największa część obrotów. Rynkowi nie spodobała się informacja o prywatyzacji miedziowej spółki. Ministerstwo skarbu planuje sprzedać od 10 do 41 proc. akcji lubińskiego koncernu. Na tą wiadomość szybko zareagowali związkowcy, którym nie spodobały się rządowe plany. Grożą oni strajkiem.

Wśród największych spółek zarobić dał budowlany PBG, Cersanit z portfela Michała Sołowowa i Asseco Poland. Kursowi informatycznej spółki kierowanej przez Adama Górala pomogła rekomendacja analityków z KBC Securities. Zalecają oni „kupowanie” papierów przy cenie docelowej 61,9 zł.

Nieco lepiej od tuzów radziła sobie druga liga spółek. Prawdziwą perełką okazały się Żurawie Wieżowe. Po wtorkowym wyskoku o 20 proc. akcje zyskały w środę kolejne 13 proc. Towarzyszyły im wysokie obroty. Akcjonariuszom spodobała się informacja o połączeniu z konkurentem – Gastel. Blisko 6 proc. zarobić dał Ronson. Deweloper pochwalił się istotnym wzrostem sprzedaży mieszkań w drugim kwartale.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane