Po otarciu się o rekord wszech czasów, ceny ropy spadły o 1,23 dol.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 07:44

Ceny ropy, które w środę doszły do rekordowego poziomu z jesieni ub. roku, w czwartek spadły wyraźnie, co przyjęte zostało z ulgą na giełdach paliwowych.

Ceny ropy, które w środę doszły do rekordowego poziomu z jesieni ub. roku, w czwartek spadły wyraźnie, co przyjęte zostało z ulgą na giełdach paliwowych.

W Nowym Jorku na giełdzie NYMEX cena lekkiej ropy amerykańskiej z dostawą kwietniową zamknęła się w czwartek na poziomie 53,54 dolara za baryłkę, niższym o 1,23 dol. od środowego zamknięcia.

    Kilka godzin wcześniej na londyńskiej International Petroleum Exchange wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy brent z Morza Północnego obniżyła się w czwartek o 72 centy, do 52,66 dolara za baryłkę.

    W środę na koniec dnia cena na New York Mercantile Exchange zamknęła się na poziomie 54,77 dol. za baryłkę, ale wcześniej,  w ciągu dnia zbliżyła się na odległość zaledwie 2 centów do rekordu wszech czasów 55,67 dolara za baryłkę, pobitego w końcu października, po wielomiesięcznej serii rekordów, które dźwignęły ceny światowe o kilkadziesiąt procent w górę.

    Niepobicie w środę  nowego rekordu wszech czasów spowodowało w czwartek reakcję odwrotną inwestorów, którzy postanowili  zrealizować zyski osiągnięte do tej pory na kwietniowych kontraktach terminowych i w czwartek rozpoczęli ich sprzedaż, powodując spadek ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane