Po południu osłabła chęć do handlu akcjami na GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 16-11-2005, 14:52

O ile pierwsze dwie godziny środowej sesji były emocjonujące, o tyle druga połowa notowań – wręcz przeciwnie. WIG20 po porannych dynamicznych ruchach, później zjechał na niewielki minus i tu ugrzązł w stabilizacji z charakterystyczną minimalną zmiennością.

O ile pierwsze dwie godziny środowej sesji były emocjonujące, o tyle druga połowa notowań – wręcz przeciwnie. WIG20 po porannych dynamicznych ruchach, później zjechał na niewielki minus i tu ugrzązł w stabilizacji z charakterystyczną minimalną zmiennością.

W popołudniowej fazie notowań z warszawskiej giełdy wieje nudą. Wartość indeksu największych spółek niewiele odbiega od wczorajszego zamknięcia. Początek sesji zapowiadał większe emocje… Inwestorzy podjęli bowiem trzecią w ostatnich trzech dniach próbę wybicia WIG20 górą z dwutygodniowej konsolidacji pomiędzy poziomami 2410-2470 pkt.

Skończyła się ona jednak podobnie jak dwie poprzednie, czyli niepowodzeniem, bo za zwyżką nie poszły znaczące obroty. Kolejne dwie godziny przyniosły efektowny spadek wartości indeksu o 40 pkt. To jednak zadowoliło sprzedających, którzy w samo południe odpuścili sobie dalsze dołowanie wartości WIG20. Indeks ustabilizował się na około 0,3-proc. minusie, a inwestorzy zapadli w śpiączkę. Wyraźnie „siadły” obroty, trwa wyczekiwanie na zamknięcie notowań.

Im więcej takich wyskoków w górę bez wsparcia dużych obrotów jak na dzisiejszym otwarciu, tym gorzej wyglądają szanse na odniesienie sukcesu przez graczy spodziewających się wybicia ponad górne ograniczenie konsolidacji. Wydaje się, że przeciągająca się w czasie konsolidacja działa na korzyść niedźwiedzi.

Byków jednak nie należy skazywać na porażkę. Po pierwsze, nie jest powiedziane, że nie postarają się o kolejny atak na poziom 2470 pkt popierając go tym razem wysokimi obrotami. Po drugie, na ich korzyść działa duży pesymizm wśród większości graczy na rynku terminowym, co obrazuje bardzo duża ujemna baza sięgająca 40 pkt. Stara giełdowa zasada głosi, że większość nie ma (zazwyczaj) racji. Tyle, że nie zawsze się sprawdza…

Z największych spółek najlepiej dziś prezentują się KGHM i Lotos. Pierwszą ze spółek premiuje utrzymująca się wysoka cena miedzi. Drugiej sprzyjają ciągle bardzo dobre wyniki za III kwartał, widać, że inwestorzy ciągle są pod ich wrażeniem i dokupują akcje spółki z Wybrzeża. Po niezłym początku sesji, później nieco zaczął tracić kurs PKN Orlen i jeśli na minusie zakończy dzień, będzie to już czwarty kolejny dzień spadku notowań walorów płockiej petrochemii.

Pogorszyła się po południu sytuacja akcjonariuszy największych giełdowych banków. Pekao SA i PKO BP tracą najmocniej, po ponad 2,5 proc. Ten drugi rósł w poprzednich dwóch dniach. Spadkowi notowań towarzyszą największe na rynku obroty przekraczające 130 mln zł. Z początku wysoką wartość handlu obserwowano na walorach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Notowania gazowego giganta tracą około 3,5 proc., bo PGNiG rozczarowało wynikami kwartalnymi. Spółka miała 71,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 172,30 mln zł zysku rok wcześniej. Jeszcze gorzej wyglądają wyniki operacyjne. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 33,90 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 325,51 mln zł. Nic więc dziwnego, że inwestorzy pozbywają się akcji, a kurs ustanawia historyczne minimum.

Szósty dzień z rzędu mocno w górę idą notowania Ganta. Na początku zwyżka wynosiła +20 proc., po południu stopniała do około +10 proc. Niedawno spółka informowała o planach publicznej emisji od 1,22 mln do 4,88 mln akcji nowej emisji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Wczorajszą realizację zysków kontynuują natomiast akcjonariusze niedawnego debiutanta, Jago. Akcje tracą około 15 proc., zaś PDA spadają o ponad 11 proc.

Wyraźnie, o ponad 6 proc. traci też kurs Elektrimu, po tym jak spółka została wykreślona z rejestru PTC. Wczoraj warszawski sąd rejestrowy zmienił, drugi raz w tym roku, wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) operatora sieci komórkowej Era. W miejsce Elektrimu jako 48-proc. udziałowca spółki został wpisany Elektrim Telekomunikacja. Przywrócono także poprzedni zarząd i radę nadzorczą. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane