Po południu spotkanie premiera z liderami Samoobrony i LPR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2006, 16:36

Przyszłoroczny budżet, lustracja, prawo wyborcze - na takie tematy, według zapowiedzi polityków Samoobrony, lider tej partii Andrzej Lepper będzie chciał rozmawiać w piątek z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Z kolei LPR prawdopodobnie podejmie temat kary śmierci dla pedofilów- morderców.

Przyszłoroczny budżet, lustracja, prawo wyborcze - na takie tematy, według zapowiedzi polityków Samoobrony, lider tej partii Andrzej Lepper będzie chciał rozmawiać w piątek z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Z kolei LPR prawdopodobnie podejmie temat kary śmierci dla pedofilów- morderców.

Premier powiedział w piątek dziennikarzom, że spotkanie z Lepperem i Giertychem to "normalna konsultacja koalicyjna". Dodał, że chodzi o podsumowanie jego współpracy, jako premiera, z liderami ugrupowań współtworzących koalicję oraz o uporządkowanie "pewnych spraw". Spotkanie zaplanowano na godz. 17.30 w Kancelarii Premiera.

Według wiceszefa Samoobrony Krzysztofa Filipka, tematem spotkania będzie przede wszystkim współpraca trzech partii w ramach koalicji rządzącej oraz sprawy bieżące. "To będą rozmowy szefów partii tworzących koalicję, a nie członków rządu" - powiedział PAP. Wśród bieżących tematów wymienił: lustrację, prawo wyborcze i zwrot akcyzy na olej opałowy.

Filipek zaznaczył, że koalicjanci muszą wypracować stanowisko m.in. w sprawie sposobu podziału mandatów między komitety wyborcze startujące w wyborach samorządowych w tzw. bloku (tworzenie bloku komitetów przewiduje projekt zmian w ordynacji samorządowej, nad którym pracuje Sejm), a także zastanowić się, czy możliwość tzw. blokowania list wprowadzić również do prawa wyborczego do parlamentu (co proponuje LPR).

W kwestii lustracji Samoobrona opowiada się za przywróceniem przez Senat w ustawie lustracyjnej statusu pokrzywdzonego, oświadczeń lustracyjnych oraz Sądu lustracyjnego, co zostało zlikwidowane w ustawie przyjętej przez Sejm.

Według Filipka, Lepper rozmawiać ma też o "szybszej ścieżce wypłaty zwrotu akcyzy na olej opałowy".

Eurodeputowany Samoobrony Ryszard Czarnecki powiedział PAP, że Lepper poruszy na spotkaniu m.in. kwestię przyszłorocznego budżetu. "Chcemy zwiększenia wydatków socjalnych, dla rolnictwa oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Od tego nie odstąpimy. bo to jest dla Samoobrony kwestia priorytetowa" - podkreślił.

Jak ocenił, spotkań "triumwiratu" J.Kaczyński-Lepper-Giertych powinno być więcej. "Może pojawiające się co jakiś czas iskrzenia w koalicji to wynik braku spotkań między liderami trzech partii" - powiedział Czarnecki.

Obaj politycy Samoobrony podkreślili, że tematem rozmów nie będą kwestie stanowisk w rządzie dla tej partii.

Prezes LPR Roman Giertych powiedział PAP, że będzie chciał rozmawiać o propozycji Ligi wprowadzenia kary śmierci dla pedofilów-morderców. Nie wykluczył, że kolejnym tematem będzie lustracja. Giertych zaznaczył, że jest przeciwnikiem zmian proponowanych w Senacie do ustawy lustracyjnej.

Lider LPR dodał, że "będzie to spotkanie nie tylko rządowe, ale i koalicyjne". "Będziemy rozmawiać o zadaniach, które stoją przed koalicją" - podkreślił Giertych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane