Po południu warszawskie indeksy ustabilizowały się

Sebastian Gawłowski
25-07-2003, 13:24

Początek popołudniowej części sesji stoi pod znakiem niewielkiego odbicia po porannym osłabieniu. Indeks WIG 20 znajduje się w okolicy dzisiejszego otwarcia, czyli notuje spadek o 0,5 proc. Podaż nie jest zdeterminowana pomimo sprzyjających warunków. Słaba końcówka sesji za oceanem oraz przecena Pekao to główne powody dzisiejszego spadku. Popyt aktywny jest na rafineryjnych walorach PKN Orlen. Giełdy europejskie odrabiają poranne straty.

Przebieg handlu jest uzależniony od zachowania Pekao. Uwaga inwestorów jest skupiona na walorach tego banku, który ma największy udział w giełdowych indeksach. Dzisiejsza prasa informuje, że dotychczasową prezes Marię Wiśniewską zastąpi na tym stanowisku Jan Krzysztof Bielecki. Ponadto do realizacji zysków skłaniają plotki o możliwym dokapitalizowaniu Kompanii Węglowej akcjami Pekao oraz Świecia. Rząd zaprzeczył doniesieniom że przekaże akcje TPSA, KGHM lub PKN. W efekcie krąg zawęża się m.in. do walorów banku i producenta papieru. Świecie traci już blisko 3 proc.

Z kolei Kęty zyskują po informacjach, że dynamika zysku netto spółki w II kw. nie jest niższa niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Ze składników WIG 20 zyskuje też Budimex.Analitycy oczekują, że budowlana grupa kapitałowa będzie miała kwartalny zysk po raz pierwszy od trzech lat.

Wśród mniejszych spółek wzrost notują Boryszew, Ropczyce, Remak, Relpol, których kursy od dłuższego czasu utrzymuja się w trendach wzrostowych. Za to Elkop jak na poprzedniej sesji jest liderem wzrostów. Rośnie Getin. Leszek Czarnecki został prezesem tej spółki. Na plusach jest Telmax, który zyskuje po informacjach prasowych o nowych kontraktach i planach akwizycji.

Zwyżkuje Echo, które nic sobie nie robi z obniżenia rekomendacji dla developera przez DM BZ WBK. Także Mostostal Siedlce pnie się do góry w obliczu coraz bliższej fuzji z Polimexem Cekopem. BDM PKO wydał zalecenie neutralnie dla spółki.

Wczorajszy handel na warszawskiej giełdzie przybrał postać odreagowania po silnym spadku w środę. Indeksy zanotowały niewielkie plusy przy wyraźnym spadku obrotów, co sugeruje że odbicie raczej nie zagości na dłużej na GPW. Sentyment inwestorów w ostatnich dniach wyraźnie się pogorszył, więc należy uważać na sygnały zza oceanu, gdzie słaba końcówka sesji jest mocnym sygnałem ostrzegawczym przed zaangażowaniem w akcje.

Indeks największych spółek WIG 20 ma opór na poziomie 1345 pkt. Jego pokonanie zaneguje formację odwrócenia trendu. Porażka kupujących na tej wysokości zapowiada spadek wartości wskaźnika w okolice psychologicznego poziomu 1300 pkt.

Na GPW zbliża się termin publikacji wyników, czym żyją inwestorzy na Zachodzie od kilku tygodni. Wczoraj jako pierwsza z polskich spółek opublikowało wyniki Świecie. Znakomite wyniki były okazją do realizacji zysków co może być odczytane jako ochłodzenie nastrojów wśród inwestorów. Inwestorzy skracają pozycje także na bankach, których kursy są wyniesione do niebotycznych poziomów i narastają obawy o kondycję instytucji podsycone słabymi rezultatami Millenium.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po południu warszawskie indeksy ustabilizowały się