Po ponad 100 latach General Electric opuści średnią Dow Jones

opublikowano: 20-06-2018, 06:32
aktualizacja: 20-06-2018, 06:35

General Electric jest ostatnią z oryginalnych spółek, które tworzyły Średnią Przemysłową Dow Jones, pisze The New York Times.

Jeden z niegdyś największych koncernów przemysłowych USA zostanie zastąpiony w indeksie 30 amerykańskich blue chipów przez sieć drogerii Walgreens Boots Alliance.

Zobacz więcej

General Electric (GE)

fot. Bloomberg

Przez ostatni rok akcje General Electric staniały o 55 proc. W tym samym czasie średnia Dow Jones zyskała 15 proc. We wtorek na zamknięciu sesji na NYSE akcje koncernu notowano po 12,95 USD. To najniższy kurs wśród wszystkich blue chipów z indeksu. S. & P. Dow Jones Indices, właściciel średniej Dow Jones, dał do zrozumienia, że spadek wartości General Electric przyczynił się do decyzji o zastąpieniu po ponad 100 latach spółki w najbardziej znanym na świecie giełdowym indeksie. Średnia Dow Jones to indeks ważony ceną akcji, co oznacza iż wyższy kurs daje spółce większy wpływ na kierunek indeksu.

- Niska cena akcji GE oznaczała, że waga spółki w indeksie spadła do mniej niż połowy jednego punktu procentowego – tłumaczy David Blitzer, szef komitetu indeksów w S. & P. Dow Jones Indices. -  Cena akcji Walgreens Boots Alliance jest wyższa i będzie miała większy wpływ na indeks – dodał.

Formalnie GE opuści Średnią Przemysłową Dow Jones 26 czerwca. Indeks istnieje od 1896 roku. Pierwotnie w jego skład wchodziło 12 spółek. Oprócz General Electric były to American Cotton Oil, American Sugar, American Tobacco, Chicago Gas, Distilling & Cattle Feeding, Laclede Gas, National Lead, North American, Tennessee Coal and Iron, U.S. Leather i U.S. Rubber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, nyt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu